Historius YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

35 lat pracy w bibliotece

10 maja 2017 13:59:25 | autor: Halina Bugajewska / redakcja
Podczas Święta Konstytucji Elżbieta Teleszko otrzymała od burmistrza Zbigniewa Kota Międzyrzecką Muzę – doroczną nagrodę za upowszechnianie kultury. Przyznanie tego wyróżnienia łączy się z jubileuszem jej 35-lecia pracy zawodowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. O laureatce nagrody napisała Halina Bugajewska – dyrektor MBP.

Uczcili 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (fot. miedzyrzec.info)

Elżbieta Teleszko jest uwielbiana i doceniana przez czytelników, zawsze odnosi się do nich z szacunkiem i życzliwością, umiejętnie dobiera lektury do zainteresowań i nastroju wypożyczających.

Na początku lat 90-tych przejęła opiekę nad Czytelnią MBP. Z dużym znawstwem dbała o uzupełnianie zasobów, zarówno książek jak i czasopism, aby odpowiadały na różnorodne potrzeby czytelników. Uwielbiała wspólnie z młodzieżą (maturzystami) wertować kompendia wiedzy w poszukiwaniu i wyborze tematów prac maturalnych, doborze pozycji do bibliografii. Była też odpowiedzialna za wydzielenie, gromadzenie i opracowywanie dokumentów dotyczących regionu, a w szczególności materiałów na temat Międzyrzecczyzny.

Początkowo był to obowiązek, który z czasem zaowocował pasją. Do dziś Jej świadomość regionalna nie osłabła. Nadal wyszukuje, uzupełnia, zbiera nawet drobne dokumenty życia społecznego, karty pocztowe, karty okolicznościowe, kalendarze, ulotki wyborcze, plakaty imprez odbywających się w Międzyrzecu Podlaskim, prasę regionalną, gazetki uczniowskie, jednodniówki itp. Dla wygody czytelników prowadzi kartotekę regionalną zawierającą opisy wszystkich wydawnictw drukowanych, wykaz prasy regionalnej i artykułów dotyczących spraw i wydarzeń związanych z Międzyrzecem, podzielony i ułożony zgodnie ze sztuką tworzenia bibliografii regionalnej.

W 2010 r. kiedy to MBP zakupiła System Biblioteczny MATEUSZ, aktywnie i z pasją włączyła się w automatyzację procesów bibliotecznych. Przez blisko 4 lata, wspólnie z koleżankami wprowadziła 70 000 opisów książek do bazy katalogowej. Dzięki temu od 2015 r. katalog książek jest dostępny w internecie, a wypożyczanie odbywa się elektronicznie.

Obecnie pani Elżbieta poświęciła się głównie bardzo żmudnemu i pracochłonnemu zajęciu: przetwarzaniu papierowej kartoteki regionalnej w wersję elektroniczną, aby każdy zainteresowany naszym regionem mógł w domu, na własnym komputerze przeszukiwać bazę Regionalia.

To dzięki Niej międzyrzecka Biblioteka może się dziś poszczycić bogatymi zbiorami zawierającymi materiały traktujące o szeroko rozumianej Lubelszczyźnie i Podlasiu, archiwalnym zbiorem wszystkich regionalnych wydawnictw prasowych. To dzięki jej niezauważalnej, niedocenianej, mrówczej pracy czytelnicy z miasta i ościennych gmin otrzymują szybką odpowiedź na swoje kwerendy. Jest chodzącym kompendium wiedzy o naszej małej ojczyźnie. To ona z pietyzmem tworzy i zachowuje dla przyszłych pokoleń skarbnicę wiedzy o regionie.

Halina Bugajewska - dyrektor MBP

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male