YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

"Byty Pojedyncze" w Galerii ES

13 stycznia 2016 16:00:44 | autor: redakcja

Artysta malarz Arkadiusz Karpuda (arch. MOK w Międzyrzecu Podlaskim)

Od 16 stycznia w międzyrzeckiej galerii będzie można oglądać wystawę malarstwa Arkadiusza Karapudy. Wernisaż zaplanowano w sobotę, o godz. 17.

Arkadiusz Karapuda urodził się w 1981 roku w Żyrardowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2002-2007). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (2005). Pracę dyplomową obronił z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Marka Sapetto (aneks do dyplomu w pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego pod kierunkiem adi. Edwarda Tarkowskiego - 2007). Za dyplom otrzymał Nagrodę im. Józefa Szajny, Nagrodę Posłanki do Parlamentu Europejskiego Ewy Tomaszewskiej oraz Nagrodę Banku BPH. Był stypendystą Inicjatyw Entry (2008) i laureatem VII Międzynarodowych Warsztatów Malarskich - Pieńków 2008. W latach 2007-2010 był asystentem w pracowni malarstwa prof. Marka Sapetto, obecnie jest asystentem w pracowni malarstwa prof. Stanisława Baja. Uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuki plastyczne, dyscyplinie sztuki piękne (2011). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Arkadiusz Karapuda o wystawie "Byty pojedyncze":

"W malarstwie poszukuję treści i sensów, które wynikają z formy plastycznej. Posługując się tradycyjnymi i współczesnymi technikami malarskimi nawiązuję przede wszystkim do zagadnienia przestrzeni i miejsca. Moje obrazy mają być dla odbiorcy potencjalnymi przestrzeniami/miejscami do penetracji wizualnej, i pod tym względem są zawsze figuratywne. Interesuje mnie również gra z widzem poprzez balansowanie pomiędzy umownością a iluzyjnością, dlatego moje modularne kompozycje są zawsze jednocześnie płaskie i przestrzenne.

Na wystawie prezentuję kilkanaście prac powstałych na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Używając lapidarnej, niemal geometrycznej formy przedstawiam sytuacje i miejsca zauważone na obrzeżach naszej wizualności. Przedstawienia bytów wyabstrahowanych ze swojego naturalnego otoczenia mają być w moim zamierzeniu sumą refleksji na ich temat. Niezależnie od tego, czy na obrazie znajduje się fragment oświetlonej pustą projekcją ściany, kasetonowy monumentalny walec czy ściana z sylwetowymi cieniami w sekwencyjnym ujęciu, staram się aby wybrany motyw stał się monumentalny i oczyszczony ze zbędnych detali, a przy tym niepowtarzalny i zjawiskowy. Chciałbym, aby przedstawiane przeze mnie miejsca i sytuacje nabrały cech bytów pojedynczych, niezależnych od kryteriów świata zewnętrznego."

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male