YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Dzień Solidarności i Wolności

4 września 2012 10:13:23
Początek upadku komunizmu i cenzury. Kogo to dziś interesuje w Międzyrzecu? Kto pamiętał w naszym mieście o symbolicznej dacie 31 sierpnia – rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Kilka osób.

Kwiaty złożone w pod pomnikiem kapelana "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Międzyrzeckie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – święta państwowego ustanowionego przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 r. – miały charakter symboliczny. Bardzo symboliczny. Przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki (przy kościele św. Józefa) kwiaty złożyła delegacja OM 3014 NSZZ „Solidarność” i radny powiatowy Marcin Duszek. Tłumów nie było. W Białej Podlaskiej w obchodach uczestniczyły władze miasta, a 2 września odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem sympatyków i związkowców NSZZ „Solidarność” Biała Podlaska. W naszym mieście mało kto święto zauważył, zapewne dlatego, że ustawowo nie jest to dzień wolny od pracy, więc nie było raczej czego świętować... Obecnie, stan wiążący się z pojęciem „wolności” jest tak powszedni, że aż abstrakcyjny. Wiążąc go z oklepanym pojęciem „solidarności” otrzymujemy paczkę idei o niezrozumiałej dla większości międzyrzecczan wartości. Starsi zapominają, a młodzi nie rozumieją, czym może być brak wolności i co się kryje pod słowem „solidarność”. Duch naszych czasów. Ciekawe, jak długo będziemy pamiętali i czcili pamięć tych, którzy 73 lata temu stanęli w obronie wolności Ojczyzny. Tych co zginęli za wolność, gdy 1 września 1939 Niemcy uderzeniem na Polskę rozpoczęły II wojnę światową, w której według różnych szacunków zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. To była ich cena wolności. My nie musimy jej płacić. Wystarczy jedynie, że będziemy pamiętać i rozumieć co słowa „wolność” i „solidarność” oznaczają, aby przypadkiem, z niewiedzy, nie stracić wartości, które się za nimi kryją.

Trochę historii

„Dzień Solidarności i Wolności" – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno - w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Ciekawostka
W kościele na bialskiej Woli od 18 marca 2012 r. znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – duchowego kapelana „Solidarności”. Dziewiętnastyego dnia każdego miesiąca o godz. 17.50 (w okresie zimowym o godz. 16.50) odprawiana jest nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (5 września 2012 17:17:03) Gomer, Ty trollu... Nie zauważyłem, abyś choć raz napisał na tym portalu coś pozytywnego. Pochwal się co Ty zrobiłeś, aby zmienić obecny stan rzeczy... Jeżeli myślisz, że obrażenie innych jest najlepszym na to sposobem, to przenieś się ze swoimi komentarzami np. na Onet... Miałem ostatnio okazję rozmawiać z Kobietą, która w 1980 roku była razem z tymi, którzy zakładali w Międzyrzecu Solidarność. Nie robi z siebie bohaterki. Nie czeka na medale i pochwały. Powiedziała mi, że po prostu opowiada wszystkim jak było i jak jest jest zdaniem teraz. I namawia wszystkich do głosowania na PiS albo Solidarną Polskę. ŚP. Zbyszek Wasylów, jeden z założycieli międzyrzeckiej Solidarności, po 1990 roku przewodniczący rady miasta, w ostatnich latach swojego życia opowiadał jak zawiódł się na transformacji, która uchodzi za nasz największy sukces ostatniego 20-lecia. Gdy przyszli do niego do domu założyciele międzyrzeckiej Platformy Obywatelskiej, prosić o wsparcie, to ich pogonił... Deklarował się jako zdecydowany zwolennik polityki ŚP. Lecha Kaczyńskiego. W związku z tym spadaj na drzewo prowokatorze... autor: antygomer
    (5 września 2012 16:28:46) . więc słuchaj pisowski pisarzyno , starsi nie zapominają ale nie mają siły walczyć z patologicznym rządem który odbiera im resztki godności ale uwierz mi że swój patriotyzm zabiorą do grobu bo jak byś nie wiedział komuna nie mineła tylko zmieniła charakter. A młode pokolenie już nie ma przykładu jak było , mają tylko zepsute od podstaw szkolnictwo . Na koniec powiem że ci co walczyli gdzieś mają kwiaty polityków i ich sztuczną wystawioną na publikę pamięć , nie byli by zdolni ani do ułamka tego co oni uczynili kiedyś dla wolności.. autor: gomer
    logo male