Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
4.7°C
Kontakt
Region

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Krótki poradnik dla poszkodowanych

20 czerwca 2017 15:48 | autor: Porada eksperta

Wypadki komunikacyjne to traumatyczne zdarzenia, które bardzo często mają wpływ na zdrowie poszkodowanych. Szansą na szybki powrót do życie sprzed wypadku jest uzyskanie wysokich świadczeń odszkodowawczych. Dochodzenie odszkodowania nie jest jednak zadaniem łatwym. Jak skutecznie zawalczyć o godną rekompensatę po wypadku? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Jak postępować zaraz po wypadku?

Zdarzenie drogowe to niezwykle stresujący i trudny moment, który potrafi odebrać zdolność podejmowania racjonalnych działań. Po wypadku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia , by  nie doszło do karambolu na skutek braku oznakowania uszkodzonych pojazdów. Jeśli sytuacja tego wymaga należy wezwać pogotowie ratunkowe, straż pożarną i policję . Kiedy dochodzi do niegroźnej stłuczki uczestnicy mogą ograniczyć się do sporządzenia oświadczenia sprawcy , w którym winny zdarzenia przyznaje się do odpowiedzialności. Jeśli wzywamy na miejsce wypadku policję to ona sporządza notatkę, w której stwierdza kto jest winny zdarzenia. Zarówno oświadczenie, jak i notatka są podstawą do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych . Bardzo istotną kwestią jest też odbycie konsultacji lekarskich w celu oceny stanu zdrowia . Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości. Prawo umożliwia dochodzenie wielu świadczeń, gdy doznajemy uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku. Należy gromadzić wszelką dokumentację medyczną i stosować się do zaleceń lekarza.

Dochodzenia odszkodowania – samodzielnie, czy z kancelarią?

Procedurę odszkodowawczą zawsze rozpoczyna złożenie przez poszkodowanego wniosku odszkodowawczego do ubezpieczyciela , u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. Poszkodowani mogą dochodzić roszczeń samodzielnie lub z pomocą doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Osoby posiadające wiedzę prawną i umiejętności negocjacyjne mogą spróbować samodzielnie uzyskać należne świadczenia. Należy podkreślić, że nierzetelne podejście do sprawy może skutkować zaniżonym odszkodowaniem , dlatego nie warto porywać się na samodzielnie działanie, gdy nie czujemy się na siłach, by negocjować z ubezpieczycielem. Decydując się na zawarcie współpracy z firmą odszkodowawczą zostajemy wyręczeni w większości czynności prawnych. Specjaliści dopełniają w naszym imieniu wszelkich formalności i prowadzą rozmowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Wybór co do sposobu uzyskania odszkodowania zależy tylko od poszkodowanego.

Wniosek o odszkodowanie – jakie elementy warto w nim zawrzeć?

Niezależnie do jakiego ubezpieczyciela składamy wniosek to dokumenty te są bardzo do siebie podobne. W piśmie do ubezpieczyciela należy umieścić:
• opis zdarzenia – poszkodowany musi dokładnie wyjaśnić przebieg wypadku z nakreśleniem jego okoliczności.
• opis przebiegu leczenia – to bardzo istotny element wniosku należy rzetelnie opisać diagnozę powypadkową, przeprowadzone badania wraz z wynikami, a także odbyte zabiegi i operacje. Jeśli konieczne było odbycie rehabilitacji należy o tym napisać.
• opis wpływu wypadku na życie i zdrowie – poszkodowany powinien opisać wpływ wypadku i doznanych obrażeń na życie, zdrowie, a także rokowania na przyszłość
• roszczenia, których dochodzimy – na koniec należy wpisać, o jakie świadczenia występujemy wraz ze wskazaniem ich wysokości.
• dokumenty zgromadzone w sprawie – poszkodowany musi dołączyć wszelką zgromadzoną dokumentację w sprawie
Ubezpieczyciel po otrzymaniu wniosku ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie . Jeśli poszkodowany nie zgadza się z jej treścią ma prawo do złożenia odwołania w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny