Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.2°C
Kontakt
gmina Drelów

Kolejny sukces drelowskiej biblioteki

15 grudnia 2015 13:44 | autor: redakcja
Sukces drelowskiej biblioteki na Gali Kultury w Kodniu

Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie zajęła pierwsze miejsce w XIII edycji powiatowego konkursu o tematyce regionalnej „Ocalić od zapomnienia”.

Podczas Gali Kultury Powiatu Bialskiego w Kodniu dokonano podsumowania XIII edycji konkursu „Ocalić od zapomnienia”, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Biblioteka w działaniu – praca na rzecz środowiska lokalnego w ostatnich pięciu latach”.

Zyta Kosińska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego bialskiej MBP podkreśliła, że komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. bogactwo zaprezentowanych form i działań na rzecz środowiska, różnorodność oferty bibliotek, ilość działań z zakresu edukacji regionalnej, pomysł na pracę.

Pierwszą nagrodę przyznano dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie, za publikację „Na kawę z Biblioteką”. Zaprezentowano w niej całokształt działań sieci bibliotek publicznych gminy Drelów na rzecz środowiska lokalnego w zakresie kultury, animacji, wiedzy, informacji, edukacji oraz ich efekty.

Drugie miejsce przyznano Gminnej Bibliotece Publicznej w Rokitnie, a trzecie Gminnej Bibliotece Publicznej w Leśnej Podlaskiej. Dyrektorki wymienionych bibliotek odebrały dyplomy oraz talony na zakup nowości wydawniczych z rąk fundatorów nagród – starosty bialskiego i Teresy Stasiuk-Karaś - dyrektorki bialskiej MBP. Magdalena Pepa, dyrektorka GBP w Drelowie otrzymała ponadto od starosty bialskiego list z podziękowaniami za współpracę i wsparcie kultury w powiecie bialskim.

Magdalena Pepa o roli jaką spełnia biblioteka w lokalnej społeczności:

"Jeszcze do niedawna w społeczeństwie krążyło przekonanie, że biblioteka jest miejscem służącym do wypożyczania i opracowywania książek. Obecnie, gdy większość osób poznała różnorodność świadczonych przez nią usług, nowoczesna biblioteka jawi się jako miejsce otwarte, inspirujące, w którym dużo się dzieje.

Biblioteka to organizm żywy, nastawiony na ciągły rozwój i zmiany. To placówka, która chce inspirować, być innowacyjna, prowadzić szeroką współpracę na szczeblu lokalnym, szanować wszystkie strony biorące udział w wymianie wiedzy oraz stwarzać swoim użytkownikom możliwości rozwijania życiowych pasji, zainteresowań i doskonalenia umiejętności. Chce przy tym sama nieustannie się uczyć.

Działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowane przez bibliotekę, mają na celu stworzenie wizerunku biblioteki jako instytucji bezpiecznej (dzieci mogą samodzielnie korzystać z oferowanych zajęć, mając zapewnioną opiekę i poczucie bezpieczeństwa), inspirującej (pokazuje nowoczesny świat i ułatwia zdobywanie informacji) i otwartej (dostępna dla każdego i otwarta na jego potrzeby).

Przedstawiciele samorządu postrzegają bibliotekę jako instytucję ważną i potrzebną oraz wspomagającą go w realizacji ważnych zadań i rozwiązywaniu problemów społecznych.

Aby pokazać jej wielofunkcyjność i wielozadaniowość zaproponowaliśmy spotkanie „Na KAWIE z biblioteką”. Metafora zawarta w tytule ma na celu pokazanie w atrakcyjny i interesujący sposób rolę współczesnej biblioteki w pięciu ważnych dla mieszkańców obszarach:

Kulturze, Animacji, Wiedzy, Informacji, Edukacji."

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny