YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec czytał "Wesele"

7 września 2017 12:30:07 | autor: redakcja
W sobotę 2 września na Placu Jana Pawła II w ramach ogólnopolskiej akcji czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego (fot. miedzyrzec.info)

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach, a jednym z nich był Park Potockich w Międzyrzecu Podlaskim.

Równie udana była tegoroczna akcja Narodowego Czytania. Wybraną lekturą było "Wesele" Wyspiańskiego. Na Placu Jana Pawła II o scenografię zadbała Miejska Biblioteka Publiczna przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury. Czytającym towarzyszył zespół "Dzieci Podlasia". A "weselny stół" pełen był smakołyków przekazanych przez sponsorów: "Cukiernię Wójcik" i "Hotel Chrobry".

W publicznym czytaniu "Wesela" wzięli udział: Stanisław Żmijan, Mirosław Maraszek, Karolina Chodźko, Jolanta Wolanin, Karolina Śledź, Janina Trzpil, Grzegorz Kowalczyk, Iga Kryńska, Karol Zaniewicz, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Maria Kuczborska, Marek Wasiluk, Jolanta Zbucka, Jerzy Janusiewicz, Grzegorz Łubik, Bronisław Augustyniuk. Dyrektor MBP Halina Bugajewska wręczyła wymienionym pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za udział w akcji.

Wiceburmistrz Grzegorz Łubik odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji:

Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

W tym roku w drodze głosowania to właśnie Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, które odbędzie się w sobotę 2 września.

Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej.

Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień. Wierzę, że odnajdą Państwo radość zarówno w czytaniu z podziałem na role, w większej grupie, jak też w indywidualnym spotkaniu z książką.

Spotkajmy się w pierwszą sobotę września podczas Narodowego Czytania 2017.

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda


Narodowe Czytanie "Wesela" w Międzyrzecu Podlaskim


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (8 września 2017 10:39:21) A dla tej imprezy afrykańska zaraza nie straszna? autor: gość
    (7 września 2017 21:21:21) Pan Maraszek umie odnalezc sie w kazdej sytuacji i towarzystwie autor: gosc
    (7 września 2017 20:12:27) Na weselu pije się alkohol i dlatego pewnie wzięli Maraszka. autor: gość
    logo male