Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.9°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Na partyzanckim szlaku

20 lipca 2016 14:44 | autor: redakcja

Międzyrzeckie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało "Tryptyk podlaski" autorstwa Jana Kołkowicza. Książka w barwny sposób opisuje walkę żołnierzy WiN w 1946 roku na terenie Podlasia.

To drugie wydanie tej książki, pierwszy niewielki nakład już dawno został wyprzedany.

- Decyzją radnych powiatowych rok 2016 został ustanowiony Rokiem Żołnierzy Wyklętych, tym wydawnictwem nawiązujemy do tej inicjatywy – mówi Ryszard Turyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk. - Kolejnym krokiem będzie jesienny konkurs "Międzyrzec – historia – dzień dzisiejszy", tematycznie poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Dla jego uczestników lektura "Tryptyku podlaskiego" będzie obowiązkowa – informuje.

Książkę można kupić w Księgarni "AZ" na ulicy Lubelskiej oraz w siedzibie TPN w Miejskim Ośrodku Kultury. Ma być także dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jan Kołkowicz pracował nad tą książką przez wiele lat, spotykając i notując wspomnienia byłych żołnierzy AK i NSZ. Wydarzenia opisane w "Tryptyku podlaskim" miały miejsce w roku 1946. Autor ubrał je w plastyczną, poetycko-literacką szatę, nie przysłaniając przy tym faktów. "Dodaje to tylko książce i zawartej w niej treści przysłowiowej pikanterii i przenosi czytelnika w atmosferę tych niełatwych dni, czasu zmagań, gdzie tylko honor pozostał, bo walka o zwycięstwo już nie była możliwa" – celnie ujmuje to w przedmowie do książki Ryszard Turyk.

Drugie wydanie „Tryptyku podlaskiego" jest uzupełnione o krótką relację z uroczystości odsłonięcia muralu w Międzyrzecu Podlaskim 13 września 2015 r. Zawiera także biogramy trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego spod znaku WiN, działających na podlaskiej ziemi, których upamietniono na muralu. Bogdan Łukasiewicz napisał o swoim krewnym Franciszku Michaluku ps. Polny. Biogram sierżanta Stanisława Miszczuka ps. Kłos opracował dr. Józef Geresz. Losy porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa opisał Ryszard Turyk, korzystając przy tym z relacji jego synów Macieja i Tadeusza.

Jan Kołkowicz, autor ksiażki, nie doczekał jej wydania. Zmarł 29 czerwca 2007 r. Był dziennikarzem, publicystą i prozaikiem. Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Walczył o to jeszcze w czasach PRL i robił to po roku 1989. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy" (o szlaku bojowym "Pegaza", późniejszego „Parasola"), „Za Czerwonym Pierścieniem" (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN". Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran". Był również inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny