Historius YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Obradowali regionaliści

6 października 2014 10:03:20 | autor: redakcja
Przedstawiciele międzyrzeckiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk wzięli udział w obradach XIII Sejmiku Wojewódzkiego Rady Towarzystw Regionalnych.

Sejmik obradował w dniach 3–5 października w gminie Potok Wielki (powiat Janów Lubelski). W gronie około stu uczestników znaleźli się przedstawiciele Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. Stowarzyszenie Koło Bialczan reprezentowali: prezes Marek Światłowski oraz rzecznik koła Jerzy Trudzik. Towarzyszył im znany regionalista, historyk, dr Tomasz Demidowicz. Przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim byli: jego prezes Ryszard Turyk i wiceprezes Andrzej Kurenda. Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Kodnia reprezentowali wiceprezes Dominik Nazaruk oraz Daniel Tomczak.

Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych skupia organizacje na terenie Lubelszczyzny, zajmujące się propagowaniem wszystkiego, co dotyczy spraw lokalnych wiosek, miast, gmin, powiatów. Zarówno w sferze kulturowej jak i materialnej. Organizacje te zajmują się działalnością publicystyczną i promocyjną.

Przewodnim tematem tegorocznego sejmiku były „Produkty i usługi lokalne w strategii rozwoju małej ojczyzny”. Jest to forma aktywności służąca podtrzymywaniu tradycji i ochrony rodzimego dziedzictwa kulturowego. Jak mówiła podczas prelekcji Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przywracanie zapomnianych wytworów i procedur daje wielkie możliwości różnicowania produkcji rolnej i żywnościowej. To z kolei szansę na dodatkowe dochody. Jak pokazuje praktyka, sprzyja też rozwojowi regionalnemu poprzez wzrost ruchu turystycznego.

Jak wybrzmiała konkluzja spotkania, rozwój produktów i usług lokalnych w istotnym stopniu zależy od oddolnej inspiracji, od hobbystów. A to może i powinno przeradzać się w tworzenie małych i średnich firm. W Polsce rozwija się turystyka regionalna. Jest to pochodną rosnącej mody na regionalność powiązaną z lokalną tradycją.

Na ogólnopolskiej liście zarejestrowanych produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych województwo lubelskie ma 127 pozycji i zajmuje czwarte miejsce w kraju.

Przed regionalistami skupionymi w swoich towarzystwach stoi teraz zadanie propagowania mody na produkty i usługi lokalne. I przerodzenie jej w praktyczną i trwałą aktywność gospodarczą.

Info: Jerzy Trudzik, rzecznik Koła Bialczan

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male