YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Służą międzyrzeczanom od 80 lat

10 października 2017 20:44:51 | autor: Karolina Chodźko
W niedzielę 8 października w kościele św. Józefa uroczyście obchodzono jubileusz 80-lecia posługi Sióstr Opatrzności Bożej w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystą mszę świętą z tej okazji odprawił Biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda.

80-lecie Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Międzyrzecu Podlaskim (fot. Karolina Chodźko)

 

W Miejskim Ośrodku Kultury Siostry przybliżyły historię swego Zgromadzenia oraz jego Założycielki Sługi Bożej Matki Antoniny Mirskiej. Przedstawiły ją poprzez wspaniały musical. Siostra Stella zaprezentowała swój talent reżyserski i taneczny a wszystkie układy taneczne ułożyła Aleksandra Olesiejuk.

Historia placówki Sióstr Opatrzności Bożej w Międzyrzecu Podlaskim (źródło: www.providentia.pl)

Starania o sprowadzenie Sióstr do Międzyrzeca Podlaskiego podjęła hrabina Zofia Potocka. Zgromadzenie, realizując charyzmat wytyczony przez Matkę Założycielkę, pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie i 5 września 1937 r. do majątku Potockich przybyły 3 siostry. Oficjalną działalność rozpoczęły za zgodą bp. Henryka Przeździeckiego 6 listopada 1937 r.

Początkowo siostry zamieszkały w pałacu Potockich, ponieważ przeznaczony dla nich dom był remontowany. Objęły pracę w ochronce, w której przebywało około 60 dzieci oraz w szwalni, w której był prowadzony kurs kroju i szycia dla 45 z 200 dziewcząt, które się zgłosiły. W 1938 r. siostry podjęły posługę w domu starców, w którym przebywało około 15 osób. Z czasem liczba sióstr się zwiększyła na skutek rozszerzenia posługi - zakresu wykonywanych prac.

Wybuch wojny spowodował ograniczenie pracy sióstr i częściowe ich rozproszenie. Budynki Zgromadzenia zostały zajęte przez wojsko niemieckie. W 1940 r. Siostry ponownie odzyskały swoje zabudowania i potajemnie wznowiły działalność. W tym czasie prowadziły przedszkole, szwalnię, opiekowały się sierotami, udzielały pomocy uchodźcom zza Buga i Żydom, szyły bieliznę dla polskich żołnierzy, pracowały w szpitalu przy chorych, rannych.

Od 1948 r. siostry zajęły się katechizacją oraz utrzymaniem estetyki w kościele św. Mikołaja i św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1967 r. rozpoczęły pracę katechetyczną również w parafii św. Józefa, a od 1996 do 2008 r. w parafii posługiwała siostra organistka. W 1997 r. siostry zmieniły miejsce zamieszkania. Korzystając z życzliwości ks. Infułata Kazimierza Korszniewicza i ks. Prałata Michała Domańskiego zamieszkały przy ulicy Staromiejskiej.

Obecnie w Międzyrzecu Podlaskim pracuje 6 sióstr w 3 parafiach. W parafii św. Mikołaja i św. Józefa siostra zajmuje się ubieraniem ołtarzy i dba o bieliznę kościelną. Katechetki pracują we wszystkich przedszkolach, szkołach podstawowych oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej.

Oprócz pracy katechetycznej siostry prowadzą grupy w parafiach: Kółka Misyjne, Kółka różańcowe, schole dziecięce, grupę teatralno-taneczną. Obecnie na placówce zakonnej w Międzyrzecu Podlaskim przebywają: s. Angela - zakrystianka, s. Julianna - zajmuje się kuchnią, s. Tymotea - katechetka w parafii pw. św. Józefa, s. Stella - katechetka w parafii pw. Chrystusa Króla, s. Dariela - katechetka w parafii św. Mikołaja, s. Władysława - katechetka w parafii św. Mikołaja oraz przełożona wspólnoty.

Siostry swoją posługą świadczą o miłującej Opatrzności Boga, realizując testament Matki Założycielki Antoniny Mirskiej: "Nic ponad miłość Chrystusa". Ukazują sens życia i prawdziwą miłość dzieciom i młodzieży. Pomagają rodzinom rozbitym, zagrożonym i wielodzietnym. Są blisko człowieka chorego, ukazując mu Boże Miłosierdzie. Radosnym świadectwem swojego życia wskazują na niebo. W codziennej posłudze przyświecają im słowa Jezusa: "Nie troszczcie się zbytnio o jutro" (Mt 6, 25) oraz pełna ufności rada Matki Założycielki: "Módl się i pracuj, a Bóg ci pomoże".


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (10 października 2017 23:22:07) na wystepie nie bylem i nie wiem o co w tym chodzilo, ale te tancerki w czerwonym, niebieskim, fioletowym, oraz ta w czarnych majtkach warte grzechu autor: tK
    logo male