Historius YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Stalker czai się w mroku

27 marca 2017 23:50:26 | autor: mw
Na policję coraz częściej zgłaszają się osoby, które są obiektem obsesyjnego nękania i prześladowania z powodu niespełnionej lub zawiedzionej miłości. Takimi sprawami zajmują się również policjanci z komisariatu w Międzyrzecu Podlaskim.

Stalking - to przestępstwo znalazło się w polskim kodeksie karnym całkiem niedawno, bo w 2011 roku. Stalking tłumaczony z angielskiego oznacza skradanie, naprzykrzanie, czatowanie. Po raz pierwszy zdefiniowano go w latach 80. w USA, określając w ten sposób zjawisko nadmiernego nękania sławnych aktorów czy muzyków przez fanów. Obecnie stalking jest definiowany jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”.

W przypadku stalkingu niemal zawsze w grę wchodzą reakcje emocjonalne. Niespełniona czy zawiedziona miłość, przerwany związek. Stalkerzy łakną obecności drugiej osoby albo też złośliwie pragną zemsty za zranione - ich zdaniem - uczucia.

Przykłady z Międzyrzeca są wręcz wzorcowe dla tego przestępstwa. Kobieta zawiadamia policję, że jest prześladowana przez 35-letniego mieszkańca gminy Radzyń Podlaski. Mężczyzna wydzwania do niej nawet po kilkadziesiąt razy na dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wysyła jej esemesy z obraźliwymi treściami, nachodzi w domu i śledzi. W efekcie wzbudza poczucie zagrożenia oraz w istotny sposób narusza prywatność. Inna kobieta informuje, że prześladuje ją 46-letni mieszkaniec gminy Międzyrzec Podlaski. Jeździ za nią samochodem i chodzi. Wszczyna awantury w miejscach publicznych i szarpie, obserwuje miejsce zamieszkania. Ponadto grozi pokrzywdzonej pozbawieniem życia.

Stalking zdarza się między małżonkami czy partnerami, między byłymi kochankami, znajomymi z pracy czy sąsiedztwa, bywa, że prześladowcami są nieznajomi. Nie ma w tym przestępstwie reguły dotyczącej wieku czy płci, bo ofiarami bywają także mężczyźni.

Coraz więcej osób ma świadomość funkcjonowania stalkingu w kodeksie karnym. W 2012 roku w powiecie bialskim zgłoszono tylko pięć takich przypadków, w 2014 roku było ich już 11, z w 2015 – 27. Dużo tego typu zgłoszeń jest kwalifikowanych jako „złośliwe niepokojenie”, ponieważ granica między tymi przestępstwami jest płynna. Kilku natarczywych telefonów policjanci nie zakwalifikują jako stalking. Obawy muszą być uzasadnione innymi okolicznościami, na przykład śledzeniem lub fotografowaniem.

Gwałtowny rozwój mediów społecznościowych w ostatnich latach sprawia, że stalking przybiera coraz to nowe formy. Policja notuje coraz więcej przypadków elektronicznego nękania na portalach internetowych. Niezależnie od formy, stalking jest zjawiskiem niebezpiecznym, ponieważ bardzo często niszczy życie osoby prześladowanej.

Stalking w Kodeksie Karnym

Przestępstwo stalkingu określa art. 190a Kodeksu Karnego. Za uporczywe nękanie innej osoby wzbudzające u niej uzasadnione poczucie zagrożenia lub naruszające jej prywatność grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Podobnie jest w przypadku podszywania się pod inną osobę, wykorzystywania jej wizerunku lub danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. Przestępstwa te ścigane sa na wniosek pokrzywdzonego. Jeżeli ich następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (10 kwietnia 2017 17:09:16) stalker w Stalkera to można pograć haha autor: gość
    (31 marca 2017 07:31:20) Krótko i na temat No chyba, że stalkerem jest szwagier policjant. Wtedy nie podchodzi to( jak to mówi policja ) pod stalking. autor: gość
    logo male