Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.1°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Sukces uczniów Ekonomika

21 stycznia 2016 08:12 | autor: redakcja

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych zdobyli główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu na „Projekty innowacji technicznych dotyczących rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”.

Organizatorem konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i M łodzieży, która przy wsparciu Firmy Monsanto realizuje program „Technical innovations for better vocational careers”. Jego celem jest pobudzanie i wspieranie kreatywności młodzieży szkół kształcenia zawodowego, jak również rozwój ich kompetencji społecznych, a przez to zwiększenie w przyszłości ich szans zdobycia pracy zawodowej. Konkurs skierowany jest do uczniów mazowieckich I lubelskich szkó ł kształcenia zawodowego. Umożliwia młodzieży realizację własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich.

Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej 18 stycznia. Zdobywcy głównej nagrody, to zespół z międzyrzeckiego Ekonomika, który pracował w składzie: Sylwia Cep, Joanna Kusznieruk, Adrian Mazur, Tomasz Barczuk oraz Elżbieta Pieńko - nauczyciel i opiekun.

Zespół zaprezentował projekt „Biolife - ekonomiczne wykorzystanie odpadów produkcji rolnej”. Innowacja będzie polegała na założeniu firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą "bionaczyń", czyli ekologicznych i całkowicie biodegradowalnych naczyń jednorazowych z otrębów zbożowych. Misją firmy będzie wykorzystanie otrąb do produkcji ekologicznych naczyń we współpracy z gospodarstwami rolnymi, które dostarczałyby surowiec niezbędny do produkcji. Zadaniem Biolife jest przeciwdziałanie powstawaniu większej liczby naczyń sztucznych i zastąpieniu ich naczyniami naturalnymi. Otręby zbożowe to uboczny produkt więc przy ich powstawaniu nie ma dodatkowych kosztów środowiskowych. Przetworzenie otrąb w talerz odbywa się bez udziału jakichkolwiek szkodliwych substancji chemicznych. Wykorzystane jest ciśnienie i odpowiednia temperatura do nadania im odpowiedniego kształtu finalnego oraz jego zabezpieczenia i utrwalenia. Cały proces technologiczny jest krótki i energooszczędny.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny