Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
5.4°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Świniobicie w Rudnikach

23 września 2017 06:00 | autor: Redakcja
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach
ASF - utylizacja ponad 90 zdrowych świń w Rudnikach

W Rudnikach 22 września w gospodarstwie państwa Biernackich przeprowadzono zaplanowaną i zgodną z przepisami likwidację hodowli trzody chlewnej. W gospodarstwie było 76 prosiąt, 15 macior i jeden knur. Hodowla tych zwierząt stanowiła główne źródło utrzymania właścicieli.

Było to drugie podejście do likwidacji hodowli. 16 września gospodarze z okolicznych miejscowości zablokowali dostęp do gospodarstwa dla służb weterynaryjnych. Jednak kilka dni później służby weterynaryjne w asyście policji zlikwidowały całe stado. W opinii lekarza weterynarii właściciele gospodarstwa nie przestrzegali zasad bioasekuracji. A ponieważ ich chlewnia znajduje się w strefie zapowietrzonej, to zdrowe zwierzęta trzeba było zutylizować. Za zlikwidowane świnie rolnicy otrzymają 18 tys. zł odszkodowania. Niestety, zgodnie z przepisami, mają zakaz hodowli tuczników w zamkniętej chlewni do końca 2018 roku.

Przy likwidacji stada w Rudnikach obecny był poseł Jarosław Sachajko (Kukiz' 15) z sejmowej komisji rolnictwa. Poddał on w wątpliwość skuteczność działań w walce z ASF oraz jej skutkami.

W powiecie bialskim w tym roku wykryto najwięcej w województwie lubelskim ognisk ASF - już około 40. Ponad 1320 rolników z tego terenu złożyło deklaracje o rezygnacji z hodowli. Niestety, działania służb weterynaryjnych wydają się niewystarczające, ponieważ ASF cały czas się rozprzestrzenia. Rolników z kolejnych miejscowości obejmują obostrzenia – w obszarach zapowietrzonych wybijane są zdrowe świnie u hodowców, którzy nie spełniają wymogów bioasekuracji.

Zasady bioasekuracji

1. Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wykopanym krawężnikiem.

2. Ograniczenie możliwości wchodzenia na fermę. Bramy wjazdowe oraz drzwi muszą pozostać zamknięte. Wejście do gospodarstwa jest jednym z kluczowych punktów kontroli. Dla osób postronnych okres braku kontaktu ze zwierzętami powinien wynosić minimum 24 godziny.

3. Osoby, które muszą wejść do gospodarstwa powinny:
- umówić wizytę z wyprzedzeniem, pozostawić odzież osobistą w strefie brudnej przebieralni,
- wziąć prysznic i przebrać się w odzież fermową,
- pozostawić samochód w ściśle określonym miejscu przed budynkami fermy,
- unikać, jeśli to możliwe, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.

4. Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni, posiadanie dokumentacji przestrzegania tego programu. Należy zapewnić nie tylko usunięcie gryzoni z pomieszczeń inwentarskich, ale także zabezpieczyć tak zwaną szczuroszczelność. Chodzi o takie wykończenie i przystosowanie budynków, które uniemożliwi gryzoniom wejście do wnętrza chlewni, wędrówkę po pomieszczeniach, wyszukiwanie wody i pokarmu.

5. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku) i posiadanie dokumentacji wykonywania tych zabiegów.

6. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Na fermach, gdzie w ciągu roku wykorzystuje się więcej niż dwa samochody przeznaczone do transportu zwierząt ryzyko pojawienia się choroby jest znacznie wyższe w porównaniu do gospodarstw, do których wjeżdża mniej pojazdów.

7. Zabezpieczenie budynku, w którym utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych (psów, kotów).

8. Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.

9. Zapewnienie, aby:
- osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą trzody chlewnej w innych stadach,
- do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne,
- osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

10. Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie pisemnego planu bioasekuracji obejmującego:
- dokumentację przestrzegania wymagań określonych w punktach 4–6,
- rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie,
- program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz sprzętu mającego kontakt ze zwierzętami,
- zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia.


Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (2 października 2017 08:48)
    Wszystkie skargi i zazalenia kierowac pod adresem dzialaczy z koalicji PO-PSL,to oni wraz z Unia Europejska sprowadzili na rolnikow ta zaraze
    autor: Gosc

    (2 października 2017 08:36)
    Dziwi mnie że ekologów nie ma. Tak jak by ich nie było.
    autor: gość

    (2 października 2017 08:33)
    Trąba ASF w Maniach
    Dzisiaj zgodnie z prognozami metrologów, z powiatowego inspektoratu weterynarii, trąba ASF przejdzie nad gminą Międzyrzec Podlaski, z głównym ośrodkiem w Maniach. W ciągu dwóch tygodni wymiecie chlewnie okolicznych rolników, którzy na 2 lata stracą główne źródło utrzymania. Za zniszczenia wywołane trąba ASF zakłady ubezpieczeń nie wypłacą odszkodowań, z budżetu państwa też brak wsparcia - nie ma nawet programu obietnic. Rolnicy na Pomorzu odbudują się i będą żyć. A u nas... jak przeżyć?
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny