Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10.3°C
Kontakt

Tysiąc drzew na minutę

21 marca 2017 19:57 | autor: Małgorzata Kołodziejczyk (Nadleśnictwo Międzyrzec)
Fot. lasy.gov.pl

W Lasach Państwowych rozpoczęło się sadzenie drzew. Nadleśnictwo Międzyrzec planuje w tym roku wykonanie odnowień na powierzchni ponad 117 ha, do czego zostanie użytych 759 tys. sadzonek ze szkółek leśnych zlokalizowanych na terenie Leśnictwa Sitno.

Co roku leśnicy sadzą około 500 milionów nowych sadzonek, co daje aż 1000 drzew na minutę. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Po zsumowaniu ich powierzchni można byłoby obsadzić prawie 75 tys. boisk piłkarskich. W Polsce co roku leśnicy sadzą coraz więcej drzew liściastych, dlatego ich udział od czasów wojny zwiększył się z 13 do 23 %.

Ponad 3 tys. ha wyniesie powierzchnia zalesień i odnowień w Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie. Wykorzystane do tego zostaną sadzonki z 40 szkółek leśnych, znajdujących się na terenie nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP, gdzie wyprodukowano ok. 40 milionów drzew i krzewów.

Nadleśnictwo Międzyrzec planuje w tym roku wykonanie odnowień na powierzchni ponad 117 ha, do czego zostanie zużytych 759 tys. sadzonek (ponad 226 tys. sadzonek drzew iglastych i ponad 531 tys. liściastych) wyprodukowanych w trzech szkółkach leśnych zlokalizowanych na terenie Leśnictwa Sitno. Wśród gatunków iglastych dominują: modrzew europejski, świerk pospolity i sosna zwyczajna. Gatunki liściaste to: brzoza brodawkowata, olsza czarna, dąb szypułkowy, klon jawor, klon pospolity oraz lipa drobnolistna. Międzyrzeccy leśnicy przygotowali także plany zalesiania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na powierzchni ok. 5 ha. Do zalesień wykorzystają około 25 tysięcy sadzonek.

Okres sadzenia młodych drzewek w lesie to wiosna i jesień.

- Determinuje to zegar biologiczny roślin, młode drzewka powinniśmy sadzić wtedy, kiedy są w spoczynku – wyjaśnia Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec. – Kiedyś tradycją leśną było sadzenie drzew tylko wiosną, teraz robimy to także jesienią. Jest taka stara niepisana zasada, która mówi, że gatunki iglaste sadzimy tylko wiosną, zaś liściaste możemy sadzić zarówno wiosną jak i jesienią – dodaje.

Nadleśniczy zwraca uwagę na wykorzystywanie przy odnowieniach sadzonek mikoryzowanych, z zakrytym systemem korzeniowym (tzw. bryłką).

- Sadzonka nie przeżywa wówczas „stresu’’ spowodowanego wyjęciem ze szkółki i posadzeniem na powierzchni, w której będzie rosła. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią, poza tym sadzonki łatwiej się przyjmują i w pierwszych 2-3 latach szybciej rosną – podkreśla nadleśniczy.

W Lasach Państwowych w 95 % prowadzone są odnowienia, czyli sadzenie młodych drzewek w miejscu gdzie rósł las i został wycięty. Udział przyrody w tym procesie ogranicza się do zapewniania optymalnych warunków wzrostu i rozwoju drzewek.

- Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są także odnowienia naturalne, mamy np. piękne odnowienia naturalne sosny pospolitej – wyjaśnia L. Michalec.

Natomiast zalesienie to sadzenie drzew na obszarach, gdzie lasu wcześniej nie było (np. polach, łąkach, nieużytkach).

- Warto pamiętać, że w Lasach Państwowych panuje zasada „jaką powierzchnię wyciąłeś, taką musisz zasadzić”. Na przykład średnio na hektarze lasu w wieku 100 lat rośnie około 500 drzew. Jeśli zatem wytniemy hektar tego lasu, na powierzchni tej posadzimy 7000 drzew. W zamian za jedno wycięte drzewo sadzimy 14 nowych – tłumaczy nadleśniczy.

Sadzeniem młodego lasu zajmują się zakłady usług leśnych, które świadczą usługi na rzecz nadleśnictwa. Ale nadleśnictwo zachęca też innych.

- W tym roku w sadzeniu lasu symbolicznie będą nas wspierali członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji a także dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach – informuje Leszek Michalec. – Zapraszamy do pracy młodych, m.in. po to, by wzrastała w nich świadomość, że las może pojawić się sam ale dużo łatwiej i szybciej będziemy go mieli wówczas, gdy sami go posadzimy. Chcemy także uzmysłowić celowość naszych działań i pokazać młodzieży, że wycinka drzew nie jest bezmyślna, lecz prowadzi do wymiany pokoleń w lesie – dodaje.

Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska. Sadzone są drzewa takie, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (23 marca 2017 08:26)
    Tak dzieje się w Warszawie ale też i w naszym mieście bardzo dużo się wycina o wiele za dużo, goli korony na zapałkę. Jest tylko taka mała różnica że w stolicy ludziom zaczyna to przeszkadzać i zaczynają wyrażać swoje niezadowolenie przeciwko takim działaniom.
    autor: gość

    (22 marca 2017 21:43)
    A najwięcej drzew wycinają platfusy. Wystarczy sprawdzić co się działo w Warszawie za rządów bufetowej.
    autor: gość

    (22 marca 2017 18:22)
    No to minister szyszko będzie miał co ciąć
    autor: gość

    (22 marca 2017 18:03)
    14 drzewek za jedno wycięte co to za przelicznik potrzeba wielu lat żeby to porównać Las potrzebuje wielu lat żeby się odbudować stosunek korony jednego osiemdziesiąt letniego drzewa do tych kilku małych sadzonek z których kilka uschnie już w pierwszych latach życia
    autor: gość

    (21 marca 2017 21:18)
    no ja myslę ze wszystko wytnom w tym roku
    autor: gość

    (21 marca 2017 20:09)
    BYŁ LAS
    ŻEBY POSADZIĆ TO TYLE LASU SIĘ WYCINA 3 TYSIACE HA W LUBELSKIM
    autor: ADE

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny