YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Aptekarze zaostrzają protest!

15 stycznia 2012 11:11:55
Od poniedziałku apteki mają być zamykane codziennie od godz. 13 do 14. Naczelna Rada Aptekarska protestuje w ten sposób przeciw karom dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

Od godz. 13 do 14, leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Aptekarze podkreślają, że dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia medykamentu może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.
Naczelna Rada Aptekarska wezwała aptekarzy do rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej. Oznacza to, że w przypadku, gdy np. lekarz na recepcie postawi pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ" lub nie określi poziomu odpłatności pacjenta za lek, chory może mieć problemy z wykupieniem medykamentu z przysługującą mu zniżką. Do tej pory większość farmaceutów realizowała takie recepty.
Dobre wiadomości są takie, że lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie od poniedziałku nie będą już stawiali na receptach pieczątek: "Refundacja leku do decyzji NFZ".
Porozumienie Zielonogórskie podkreśla, że lekarze zaprzestają stawiania pieczątek z myślą o pacjentach, a za całe zamieszanie obwinia rząd, który wprowadził niedopracowane przepisy ustawy refundacyjnej i doprowadził do największego kryzysu w polskiej służbie zdrowia.
 

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male