YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Artystyczne sukcesy rodzeństwa z Międzyrzeca

11 grudnia 2017 09:38:07 | autor: Redakcja

Temat tegorocznej edycji konkursu – SKRZYDŁA MI ROSNĄ U RAMION – pochodził z  fragmentu wiersza Wandy Chotomskiej, zmarłej w sierpniu wybitnej autorki setek wierszy, opowiadań, piosenek, obdarzonej wielką mądrością, ogromną wyobraźnią i niepowtarzalnym humorem. Laureaci  poprzez swoją twórczość pokazali, jak wyobraźnia dodaje skrzydeł.

Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji znaleźli się uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 – rodzeństwo Małgosia (kl.VI P) i Michał (kl. IV LP) Chodyka. Obydwoje zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych – Michał w grupie 8-10 lat, Małgosia 11-12 lat.

Młodzi twórcy wypowiadali się w wybranej przez siebie formie literackiej na temat tego, co ich fascynuje w otaczającej rzeczywistości, co ogranicza, jakby ten świat urządzili, gdyby mogli go stworzyć po swojemu. Wśród prac było wiele wierszy, komiksy, jedna praca o tematyce wojennej. Poznaliśmy też następców Stanisława Lema oraz przyszłych scenarzystów filmowych. Wiele prac, ku zaskoczeniu jury oraz organizatorów, ukazało szarość życia i ciężar wyzwań, jaki funduje im współczesny świat.

Wśród nagród, ufundowanych przez  Książnicę Płocką oraz Starostwo Powiatowe w Płocku, znalazły się zestawy nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowo dla najwyżej nagrodzonych tablety, MP4, słuchawki stereofoniczne, okulary 3D i kije do selfie.

Jury w składzie Ewa Nowak (autorka książek dla dzieci i młodzieży) oraz Martyna Chuderska (dziennikarka POLSKIEGO RADIA DZIECIOM), zdecydowało się przyznać nagrody główne i wyróżnienia we wszystkich grupach wiekowych, łącznie 40 nagród. Jurorki omówiły każdą nagrodzoną pracę, udzieliły cennych uwag dotyczących warsztatu pisarskiego oraz wskazały to, co było wysoko punktowane i miało wpływ na werdykt. Był to humor, oryginalność pomysłu i samodzielność prac. Ewa Nowak wielokrotnie podkreślała wyjątkowość i wielki potencjał literacki przybyłych młodych ludzi. A rodziców pytała o metody wychowawcze, jakie stosowali w kształtowaniu takich osobowości.

Po uroczystej gali Martyna Chuderska zaprosiła laureatów do POLSKIEGO RADIA, gdzie zostanie nagrana audycja poświęcona twórczości Gosi i Michała.

Patronat Honorowy nad konkursem objęła Polska Sekcja IBBY, międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Siedzibą organizacji jest Bazylea w Szwajcarii. Jeszcze w ubiegły roku Honorowym Patronem była Wanda Chotomska, która zasiadała w jury konkursu i współtworzyła wydarzenie.

Sukces Michała i Małgosi to dość zaskakująca sytuacja, ponieważ nieczęsto się zdarza, by w jednym konkursie czołowe lokaty zajęło rodzeństwo. Tego nikt nie mógł przewidzieć, gdyż prace konkursowe podpisane są przyjętym przez autora godłem. W międzyczasie Michal zdobył wyróżnienie w konkursie : „KARTKA BOŻONARODZENIOWA Z ŻYCZENIAMI” (na jego kartce są dwa renifery, a pomiędzy nimi choinka). Gratulujemy.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male