YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Autostrada A-2 coraz bliżej Międzyrzeca

20 marca 2018 17:19:17 | autor: WP
Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wykonanie elementów koncepcji programowej dla budowy odcinka autostrady A2 z Siedlec do Białej Podlaskiej.

 

Realizacja tego etapu przedsięwzięcia ma zakończyć się w 2019 roku. Postępowanie ma na celu wyłonienie wykonawcy elementów koncepcji programowej dla zadania „Budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku obwodnica Siedlec do węzła „Cicibór”.

Odcinek liczy ok. 64 km. Wykonawca będzie miał maksymalnie 18 miesięcy na realizację zamówienia. Na oferty zamawiający czeka do 29 marca br. Podczas ich oceny będzie brał pod uwagę takie aspekty jak cena (60%), doświadczenie personelu (16%), termin wykonania zamówienia (20%) oraz prowadzenie strony internetowej (4%).

Obecnie Autostrada A2 łączy zachodnią granicę Polski z Warszawą. Dalszy odcinek, Warszawa – Mińsk Mazowiecki jest w realizacji. Potem mamy tylko istniejącą autostradową obwodnicę Mińska Mazowieckiego. W styczniu br. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą koncepcji programowej dla A2 od Mińska Mazowieckiego do Siedlec.

Według informacji podanych przez wiceministra infrastruktury Kazimierza Smolińskiego budowa odcinka Mińsk Mazowiecki – Siedlce została przewidziana na lata 2021-2023, a fragmentu Siedlce – Biała Podlaska na lata 2022-2024.

Argumenty ekspertów: co to oznacza dla mieszkańców autostrada?

Powstanie autostrady w bliskim sąsiedztwie miasta (nieco ponad 10 km) niewątpliwie przyniesie wiele korzyści gospodarczych i społecznych:

a) budowa autostrady ożywi wzrost gospodarczy regionów. Tereny sąsiadujące z autostradą staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wzrosną obroty handlowe, zmniejszy się bezrobocie, a więc poprawi się stopa życiowa mieszkańców. Skorzystają z tego mieszkańcy miasta, jeżeli sami zainwestują lub znajdą zatrudnienie w tworzących się nowych przedsiębiorstwach obsługujących użytkowników autostrady.

b) poprawią się niewątpliwie warunki komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi regionami - ułatwiony zostanie zbyt i zaopatrzenie dla przedsiębiorstw.

c) zwiększy się prędkość podróżowania o jedna trzecią.

d) spadnie ryzyko wypadków, gdyż na autostradach jest znacznie mniejsze niż na innych drogach,

e) zmniejszy się emisja spalin. Wynikać to będzie z płynnego ruchu pojazdów (autostrada generuje o 40% spalin mniej niż inna droga). W teorii i patrząc na zagadnienie globalnie to prawda, lecz w najbliższym sąsiedztwie emisja spalin nie spadnie, a wzrośnie - autostrada przejmie większość ruchu kołowego z zachodu na wschód Polski w tym rejonie. Na szczęście mieszkańcy Międzyrzeca położonego 10 km od autostrady odczują to w minimalnym stopniu.

f) wzdłuż autostrady powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych (w skrócie MOP). Będą one zlokalizowane oddzielnie dla każdego kierunku ruchu (naprzeciwko siebie). Według założeń odległość między MOPami po obu stronach pasa autostrady wyniesie 15 km. W skład MOPów będą wchodzić różne rodzaje usług (restauracje, sanitariaty, stacje paliw, miejsca noclegowe oraz parkingi. Wiąże się to z w/w nowymi miejscami pracy.

Budowa autostrady to jednak nie tylko same zalety:

a) największym obciążeniem są sprawy finansowe, których bezpośrednio nie dostrzegamy, ale są bardzo istotne. Z badań wynika, że przez około 10 lat wpływy z autostrad nie będą nawet w stanie pokryć kosztów spłaty odsetek od pożyczonych na jej budowę pieniędzy. A o zwracaniu głównego długu nawet nie ma mowy. Jeśli prognozy okażą się trafne, autostrada zacznie się zwracać po 25 latach. Można powiedzieć, że na takie warunki nie zgodziłby się żaden inwestor na świecie. Ale tak inwestują państwa europejskie, w Polska. Państwo sfinansuje wykup gruntów pod autostradę (odszkodowania za przesiedlenie gospodarstw), który stanowi 12% kosztów całego programu budowy autostrad. Jak wynika z ustawy o autostradach państwo może również udzielać gwarancji do 50% na zaciągnięte zachodnie kredyty co oznacza, że to my podatnicy będziemy narażeni na spłacanie długów prywatnych inwestorów,

b) emisja spalin. Z powodu dużych prędkości samochodów na autostradach emisja spalin jest dużo większa niż na innych drogach. Hałas - to samo. Ale jak już w/w mieszkańcy Międzyrzeca odczują to w minimalnym stopniu. Narzekać będą mogli mieszkańcy Łukowiska, przy którym znajdować się będzie jeden z punktów węzłowych planowanej autostrady.

c) z budową autostrady wiąże się teoretycznie zniszczenie tysięcy prahistorycznych, średniowiecznych i nowożytnych osad i cmentarzysk. W praktyce jednak na naszym terenie prawie w ogóle nie prowadzi się większych prac archeologicznych i to właśnie paradoksalnie budowa dużej infrastruktury drogowej daje szansę na nowe znaleziska. Przykładem tego jest budowa zachodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. W trakcie prac budowlanych odkryto szereg ciekawych obiektów archeologicznych, które zostały zabezpieczone we współpracy z przedstawicielami Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Planowany przebieg autostrady A-2 będzie bezpośrednio przecinał dawny trakt komunikacyjny z północy na południe biegnący przez Międzyrzec. Jest szansa na znalezienie obiektów związanych z naszym miastem i regionem.

Zapewne głównymi korzyściami dla naszego regionu będzie zmniejszenie bezrobocia. Minimalnie aczkolwiek znacząco, według obliczeń, prawdopodobnie na 1 km autostrady znajdą zatrudnienie ok. 3 osoby. Duże korzyści będzie czerpać gmina Międzyrzec Podlaski leżąca bezpośrednio na trasie autostrady, ale i również pośrednio mieszkańcy miasta. Sąsiedztwo autostrady powinno poprawić sytuację na drogach zwykłych, ponieważ większość pojazdów będzie korzystała z autostrady wiec drogi lokalne będą służyły lokalnej ludności. Ruch będzie na nich mniejszy co sprawi, że drogi te będą bardziej bezpieczne. Tak się stanie o ile autostrada będzie bezpłatna lub koszt korzystania z niej będzie relatywnie bardziej atrakcyjny niż poruszanie się po drogach lokalnych.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male