Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.2°C
Kontakt
Region

Bardziej ekologiczne opony w zasięgu ręki

1 maja 2021 10:58 | autor: Justyna Madan
fot. Yokohama Rubber

Laboratorium Produkcji bio-monomerów w Japonii dokonało odkrycia, które pozwoli zmniejszyć naszą zależność od ropy naftowej, a także obniżyć emisje dwutlengu węgla. Przy okazji pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Mowa o pierwszej na świecie technologii umożliwiającej wydajne wytwarzanie butadienu z biomasy - surowca do produkcji kauczuku syntetycznego.

Przełomowe odkrycie nastąpiło w Laboratorium Produkcji bio-monomerów w Japonii. Nowa metoda umożliwia znaczne obniżenie kosztu produkcji butadienu. Japoński producent opon i wyrobów z gumy stale rozwija innowacyjne technologie i rozwiązania proekologiczne, wspierając osiąganie celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ (SDG).

- Butadien jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji kauczuku syntetycznego używanego do wytwarzania różnorodnych produktów gumowych, w tym opon samochodowych. Na skalę przemysłową jest on obecnie wytwarzany przez koncerny chemiczne i petrochemiczne jako produkt uboczny pirolizy benzyny ciężkiej. Rozwój niezależnej technologii produkcji butadienu pomoże zmniejszyć naszą zależność od ropy naftowej i obniżyć emisje dwutlenku węgla (CO2), które są główną przyczyną globalnego ocieplenia. Nowa technologia jest też tańsza niż, ta wykorzystywana obecnie - wyjaśnia Yokohama Rubber.

Zespołowi badawczemu Laboratorium Produkcji Bio-monomerów udało się stworzyć komórki o doskonałych zdolnościach do produkcji butadienu przy użyciu nowych sztucznych szlaków i enzymów. Zespół wyprodukował także kauczuk polibutadienowy z butadienu wytworzonego podczas pierwszej na świecie produkcji fermentacyjnej przeprowadzonej przy użyciu nowej technologii.

Yokohama Rubber, jako producent opon i wyrobów gumowych, aktywnie angażuje się w badania nad wykorzystaniem biomasy pochodzącej z roślin, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla (poziomy emisji CO2 równe poziomom pochłaniania CO2).

Wyniki badań Laboratorium Produkcji Bio-monomerów zostały opublikowane 13 kwietnia w Nature Communications, internetowym czasopiśmie publikującym wysokiej jakości badania ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny