YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Będzie głośno, strażacy protestują

4 stycznia 2012 21:55:44
Już czwarty rok z rzędu nie zostali objęci podwyżkami, nawet o wskaźnik inflacji. Dodatkowo rząd proponuje wyjątkowo niekorzystne zmiany emerytalne. – Czy ktoś wyobraża sobie 55-letniego strażaka, który w pełnym wyposażeniu musi wynieść z płonącego domu człowieka? A przecież do tego te zmiany prowadzą – mówią związkowcy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Międzyrzecu.

Dziś o godz. 12 strażackie wozy zostaną wyprowadzone przed strażnice i na trzy minuty zawyją syreny. W ten sposób strażacy chcą poinformować o swoim proteście. Biorą w nim udział również inne służby mundurowe zrzeszone w Ogólnopolskim Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjnym Służb Mundurowych.

Zaczęło się od tego, że premier Donald Tusk obiecał po 300 zł podwyżki policjantom i żołnierzom. Pominął strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Więziennej. Akcja protestacyjna trwa od 21 grudnia.

Strażacy już czwarty rok z rzędu nie zostali objęci podwyżkami. Obecnie początkujący strażak z kwalifikacjami może liczyć jedynie na zarobek w wysokości około 1400 zł na rękę.

- Chyba ktoś chce poróżnić służby mundurowe. Policji i wojsku obiecuje się podwyżki, my zostaliśmy pominięci. Nasze płace nie rosną nawet o wskaźnik inflacji, rodziny z tego powodu ubożeją, bo przecież nie wszystkie nasze żony mają pracę – mówią związkowcy z Międzyrzeca.

Nie chodzi jedynie o podwyżki pensji, ale również o uprawnienia emerytalne. Rząd próbuje je zmienić. Obecnie, strażacy uzyskują prawa emerytalne już po 15 latach służby, jednak wtedy mogą liczyć jedynie na 40% uposażenia. Pełną emeryturę dostają po 27-30 latach służby.

Kością niezgody są także nadgodziny. W ostatnich latach w skali kraju strażacy wypracowali ich ponad 8 mln, i nie dostali za to ani grosza.

Strażacy zapowiadają również inne formy protestu. 10 stycznia na kilku przejściach granicznych (na granicy wschodniej w Dorohusku) funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzą strajk włoski, polegający na bardziej skrupulatnym niż zazwyczaj wypełnianiu wszystkich formalności związanych z przekraczaniem granicy. Będą przy tym obecni przedstawiciele innych służb, m.in. strażacy, rozdając ulotki informujące o przyczynach protestu.

Na 12 stycznia zapowiadana jest pikieta protestacyjna służb mundurowych w Warszawie.

 

Fragment pisma przewodniczących związków zawodowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służ Mundurowych MSWiA i MS:

„Za niedopuszczalne i nieodpowiedzialne, a wręcz godzące w jedność służb, uważamy przyznanie podwyżek tylko jednej służbie w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości. Stanowi to negowanie wcześniejszych porozumień i zaprzeczenie wypracowanych w poprzednich latach rozwiązań, zmierzających do stworzenia sprawnego wzajemnie spójnego systemu służb mundurowych, stojących u podstaw bezpiecznego Państwa. Aktualnie proponowane rozwiązania powodują, iż funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej, stają się funkcjonariuszami drugiej – gorszej kategorii! Takie różnicowanie i przeciwstawianie sobie służb, jest niezrozumiałe, tym bardziej wobec wcześniejszych wysokich ocen ich działania na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego Kraju i jego obywateli. Biorąc pod uwagę zawarty w ustawie budżetowej zapis o wzroście wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych o 0,22 od 1 lipca 2012 r., domagamy się podjęcia analogicznych decyzji wobec funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.”


Strajk strażaków w Międzyrzecu Podlaskim


 
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (23 marca 2012 14:23:29) Skończmy z obłudą? A może skończmy z wypisywaniem głupot! Strażak czy policjant (pomijając osoby pracujące za biurkiem), to muszą być osoby sprawne. Jak masz taką dobrą wyobraźnię, to sobie wyobraź efekt pogoni 55-letniego policjanta za dwudziestoletnim złodziejem! A zmuszanie ludzi do pracy aż do 67 roku życia to skandal!!! W tym wieku to sobie co najwyżej można w sejmowym fotelu popierdzieć... autor: gość
  (23 marca 2012 09:33:09) mieszkaniec A ja nie popieram ! bo wyobrażam sobie 55 letniego strażaka tak samo jak czyjegoś ojca czy matkę 67 letnich przy pracy fizycznej. Przestańmy z tą obłudą, strażacy/policjanci idą na emeryturę po to żeby iść do kolejnej pracy ... Żadnych przywilejów ! Waszym największym przywilejem jest to ,że macie państwowy garnuszek w takim mieście jak Międzyrzec gdzie o dobrą/godną pracę nie łątwo. autor: mieszkaniec
  (5 stycznia 2012 16:32:47) tak trzymac tak zgadzam sie z wami. tak nie powinno byc sluzby mundurowe to sluzby mundurowe i nie ma podzialu na dakie czy siakie. autor: grzesiek
  (5 stycznia 2012 16:27:58) brawo: Brawo, całkowicie Was popieram i trzymam kciuki. autor: nik
  logo male