YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Będzie nowy las

15 kwietnia 2019 23:51:16 | autor: Małgorzata Kołodziejczyk (Nadleśnictwo Międzyrzec)
W Nadleśnictwie Międzyrzec zaplanowano w tym roku odnowienia na powierzchni około 100 ha oraz zalesienie blisko 8,5 ha gruntów porolnych. Użytych do tego zostanie ponad 650 tys. sadzonek.

fot. Nadleśnictwo Międzyrzec

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni ok. 100 ha, do czego zostanie zużytych ok. 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2019-2020. Do zalesień zaplanowano wykorzystanie 51 tys. sadzonek - głównie sosny (32 tys.) i brzozy (32 tys.). Będą również modrzewie, olchy, świerki i dęby. Wraz z odnowieniami lasu w Lasach Państwowych rozpoczeto akcję „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska. Sadzone są takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

W Nadleśnictwie Miedzyrzec sadzeniem młodego lasu zajmą się w tym roku pracownicy zakładów usług leśnych. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dębu szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Sadzonki te wyprodukowano w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy wykorzystają także sadzonki mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym (tzw. Bryłką).

- Produkuje się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów, o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa. Sadzonki mikoryzwoane produkuje dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie. W warunkach Nadleśnictwa Międzyrzec służą nam one do zakładania tzw. upraw pochodnych - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec.

W tym roku posadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzwoanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią, poza tym sadzonki te łatwiej się przyjmują i w pierwszych 2-3 latach szybciej rosną.

W ubiegłym roku leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec na terenie leśnictwa Sitno rozpoczęli budowę nowej szkółki leśnej polowej. - Powierzchnia produkcyjna szkółki to 4,68 ha, cała zaś powierzchnia objęta inwestycją obejmie ponad 10 ha. Obecnie kontynuowane są tu prace związane z przygotowaniem pół siewnych do budowy deszczowni oraz terenu pod obiekty infrastruktury szkółkarskiej, m.in. chłodni i deszczowni. W tym roku stanie tu też kancelaria, budynek garażowo–składowy z placem kompostowym, wykonane zostanie ogrodzenie szkółki i cześć drogi dojazdowej – wylicza P. Kowalczuk.

Prowadzone w Lasach Państwowych odnowienia, to sadzenie młodych sadzonek drzew, wyprodukowanych w szkółce w miejscu gdzie rósł las i został wycięty. Udział przyrody w tym procesie ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu i rozwoju drzewek. - Na terenie naszego Nadleśnictwa inicjowane są także odnowienia naturalne, w tym roku na powierzchni ok. 10 ha – podkreśla zastępca nadleśniczego.

Z kolei zalesienia to sadzenie drzew na obszarach, gdzie lasu wcześniej nie było (np. polach, łąkach, nieużytkach). – Warto pamiętać, że w Lasach Państwowych panuje zasada „jaką powierzchnię wyciąłeś, taką musisz zasadzić”. Obowiązek ten nakłada na nas Ustawa o lasach, która mówi, że w ciągu 5 lat wycięte powierzchnie trzeba odnowić – podsumowuje Piotr Kowalczuk.

Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 milionów nowych sadzonek, co daje aż 1000 drzew na minutę.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male