YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Chcą zachować muzykę ludową od zapomnienia

27 września 2018 19:13:36 | autor: Redakcja / JM
Po raz trzynasty odbył się w Berezie "Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych". Po raz pierwszy było to wydarzenie o randze powiatowej. A wszystko po to aby ocalić od zapomnienia przyśpiewki i muzykę ludową.

Powiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Berezie (fot. Magdalena Jóźwik)

- Z racji, iż obecny rok jest rokiem wyjątkowym, ponieważ obchodzimy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a w Gminie Międzyrzec Podlaski rok ten został ogłoszony rokiem „Dla Niepodległej” dlatego oprócz pieśni ludowych zespoły wykonywały również utwory patriotyczne – mówi Justyna Świerczewska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

- Każde takie spotkanie jest okazją do popularyzacji rodzimej kultury ludowej, ocalenia od zapomnienia tego, co jest najcenniejsze w naszej kulturze - czyli śpiew i muzyka. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż takie spotkanie daje możliwość niecodziennego spędzenia wolnego czasu, który dostarcza wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i radości. Ponadto przyczynia się do integracji mieszkańców wsi, gminy, a nawet powiatu czy województwa, z racji przybyłych gości.

Na scenie zaprezentowało się 15 zespołów: "Ale Baby" z kapelą z Berezy, „Echo” z Przychód, "Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z Rogoźnicy, „Leśne Echo” z Zaścianek, „Nadzieja” z Mań, „Kalina” z Wygnanki, „Czerwone Korale” z Zahajek, Zespół śpiewaczy z Szóstki, „Harmonijkowe Echo”, „Wrzos” z Kąkolewnicy, „Tęcza” z Brzozowicy Małej, „Melodia” z Domaszewnicy, „Świerżanki” ze Świerży, „Zakrze Śpiewa” z Zakrza.

- Takie spotkania pokazują jak ważna jest tradycja, kultura, krzewienie dziedzictwa narodowego. Cieszę się, że o nim nie zapominamy, wręcz je pielęgnujemy - mówił na powitanie Mariusz Kostka, wiceprzewodniczący rady powiatu bialskiego. - To bardzo dobrze, że po prostu się państwu chce. Kapele ludowe to nasz wielki skarb, który powinniśmy pielęgnować.

Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz zespół „Ale Baby” z kapelą z Berezy.
 


Zaśpiewali na ludową nutę w Berezie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male