Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
6.3°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Chlewnia na granicy niezgody

8 października 2019 10:43 | autor: Anna Ostapiuk

Na granicy miasta i gminy Międzyrzec w niedługim czasie powstanie chlewnia na kilka tysięcy sztuk trzody. Mieszkańcy okolicznych terenów obawiają się kolejnego uciążliwego zapachu. Zapytany o sprawę wójt Adamowicz podkreśla, że pozytywna decyzja gminy została wydana zgodnie z procedurą i jest styczna z decyzją organów środowiskowych.

W 2016 r. została wydana pozytywna decyzja środowiskowa dla inwestycji „Budowa chlewni bezściółkowej do produkcji prosiąt z hydraulicznym systemem usuwania odchodów spod rusztów o obsadzie 2470 loch na działkach 109/56-62 w miejscowości Zaścianki, gmina Międzyrzec Podlaski”. Obwieszczenie o przedsięwzięciu podano do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, przedstawiono je również zainteresowanym stronom. Zapewniono również bezpośredni wgląd w Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz opinie Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Jak zaznacza Mirosław Stefaniuk, pracownik gminnego wydziału Ochrony Środowiska, do urzędu nie zgłaszano, aż do bieżącego roku, uwag i wniosków w powyższej sprawie. – Nie otrzymaliśmy wniosków o spotkania zainteresowanych stron z inwestorem, nie wnoszono sprzeciwów w sprawie przedsięwzięcia, strony nie wszczęły żadnej procedury mającej na celu powstrzymanie biegu tej sprawy.

- Inwestor złożył wniosek o decyzję środowiskową. W 2016 r. została wydana decyzja pozytywna, ponieważ nie zaszły przesłanki umożliwiające wydanie decyzji odmiennej w tej sprawie, ponadto organy opiniujące Raport oddziaływania na środowisko wydały decyzje pozytywne, uzgadniające realizację przedsięwzięcia – wyjaśnia wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz - Przypomnijmy: w 2009 roku dla terenu dzisiejszej biogazowni i części terenów przyległych został opracowany plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje między innymi lokalizację tego typu inwestycji. Te tereny są terenami rolniczymi i na takich terenach inwestycja ta została zlokalizowana. Wszystkie organy opiniujące wydały decyzje pozytywne. Chów ma być w cyklu zamkniętym, a zrzuty ewentualnych ścieków i nieczystości będą przekazane do biogazowi. Dzisiaj przepisy prawa pozwalają na lokalizację tego typu inwestycji w odległości 500 m od zabudowań. W związku z tym, zarówno na ówczesny jak i dzisiejszy czas, powyższa inwestycja mieści się w tym zakresie.

To postępowanie, jak i inne, prowadzone jest zgodnie z przepisami, a zarówno strony, jak i mieszkańcy, informowani są przez obwieszczenia oraz stronę internetową urzędu gminy. Ponadto, od kilku lat o postępowaniach uciążliwych informuję sołtysów i radę gminy – dodaje wójt Adamowicz - Każda inwestycja, która jest inwestycją hodowlaną, czy to kurnik czy chlewnia, wywołuje pewne uciążliwości.

Decyzja środowiskowa jest kwestią poprzedzającą wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, za co odpowiada starosta. - Jeśli pozwolenie na budowę jest wydane i jest decyzją ostateczną, przy czym, jak w tym przypadku, nie zostało w trakcie całej procedury naruszone w żaden sposób prawo, inwestycja może być zrealizowana. Trudno znaleźć argumenty, które mogą tę decyzję podważyć – zauważa pan Stefaniuk.

Sporna inwestycja ma powstać 1,5km* od najbliższych budynków mieszkalnych Międzyrzeca Podlaskiego i 1,5 km* od Żabiec oraz Halas należących do gminy Międzyrzec Podlaski. Na obecny oraz przyszły uciążliwy zapach skarżą się zwłaszcza mieszkańcy przygranicznego międzyrzeckiego osiedla. Zaniepokojeni zaistniałą sytuacją planują zawiązać stowarzyszenie, które ma na celu pomoc w walce o zablokowanie budowy chlewni.

* Wedlug informacji otrzymanych od wójta Krzysztofa Adamowicza

Czytaj Także: "Dobry sąsiad tak nie postępuje"

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (12 października 2019 21:01)
    Ścierwo
    Adamowicz widzi tu interes a wszyscy na około smród. Jesteś dla mnie scierwem jako nauczyciel i jako włodarz!!!!!!
    autor: Art

    (11 października 2019 13:25)
    PO-PSL klamcy!
    A od kiedy to Platforma Obywatelska, interesowała się dobrem, mieszkańców Polski Wschodniej. Oni o nas mówili : "cholota i ch.j z tą Polską wschodnią" Ich żołnierzem na naszym terenie jest S.Źmijan, a jego koalicjantem, niejaki P.Litwiniuk, nie glosujmy na nich, wyeliminujmy z życia publicznego i koniec z PO -spolitymi oszustami.
    autor: Gosc

    (11 października 2019 09:41)
    Dlaczego interesy obcych przedsiębiorców są ważniejsze niż dobro mieszkańców? Co ludzie z tego mają oprócz niwolniczej pracy i smrodu?
    autor: Gość

    (11 października 2019 08:19)
    Smród z PO
    Pytania odnośnie ubojni i kurników, proszę kierować do Lesiuka i Kota z PO, a pytania dotyczące budowy, olbrzymich kurników oraz wielkich silosów z gnojowica, proszę kierować do wójta gminy Adamowicza , również z PO. To oni wydawali wszystkie pozwolenia. Tyle w temacie , smrodu i odor.
    autor: Gosc

    (11 października 2019 08:05)
    Albo nie chcieli wiedzieć???
    autor: gość

    (10 października 2019 23:22)
    A co na to radni z Halas i Żabiec też nic nie wiedzieli???
    autor: gość

    (10 października 2019 00:11)
    Co zdenerwowało? Teraz wiecie jak to jest.Gdy powstawała ubojnia to też pisaliście,że super bo będą miejsca pracy.I pozdrowienia dla pana radnego drugiej kadencji, któremu wtedy nie przeszkadzał smród.
    autor: gość

    (9 października 2019 21:48)
    Do poprzednika: TO IDŻ TAM I PRACUJ.
    autor: gość

    (9 października 2019 21:33)
    Dobrze,że powstaje chlewnia.Rozbuduje się biogazownia i będą nowe miejsca pracy.
    autor: gość

    (9 października 2019 21:20)
    .
    I ja również chętnie przyłączę się do protestu. Wieś jest od tego typu rzeczy. 1.5km to trochę za blisko. Gdzieś to musi powstać, ale gmina nie jest mała
    autor: Eee

    (9 października 2019 16:00)
    zdecydowana większość tych co dostali pozwolenie na budowę chlewni jest z powiatu Łosickiego tylko dwoje z Międzyrzeca, ciekawe kto nam chce tak miasto "upiększyć " 4 chlewniami i silosem na 600 metrów sześciennych gnojowicy !!!!
    autor: gość

    (8 października 2019 23:15)
    Ubojnia powstała tylko dzięki radnym poprzedniej kadencji.Wtedy ludzie też liczyli na radnych i co? Jeden był przeciw a pozostali zaklepali pomimo ostrego sprzeciwu mieszkańców.
    autor: gość

    (8 października 2019 22:34)
    Ale dlaczego drugi smród w tej samej okolicy co na to radni z tego terenu???????
    autor: gość

    (8 października 2019 18:37)
    do smrodu można się przyzwyczaić, gdzieś musi śmierdzieć.
    autor: gość

    (8 października 2019 18:29)
    Czyżby chodziło o zblokowanie tej inwestycji dlatego,że podobna ma powstać w Drelowie.Moim zdaniem to eliminacja konkurencji a nie dbanie o mieszkańców.Jak powstawała ubojnia nikt nie przejmował się mieszkańcami i tym,ze teraz żyją w smrodzie.
    autor: Gość

    (8 października 2019 18:27)
    A gdzie konsultacje społeczne, panie wojcie Adamowicz?
    autor: Gosc

    (8 października 2019 17:25)
    z tego co się orientuję to przepisy wymagają przy tego rodzaju inwestycjach ogłoszenia tego faktu w prasie lokalnej aby wszyscy zainteresowani o tym wiedzieli i mogli wyrazić protest, pytanie do pana wójta CZY BYŁY TAKIE OGŁOSZENIA?
    autor: gość

    (8 października 2019 16:14)
    Platforma Obywatelska, też ma swoj udział w budowie, Wipaszu, ubojni, kurników i chlewni.
    autor: gość

    (8 października 2019 14:46)
    Głosujcie na PSL będziecie mieli chlewnie z każdej strony miasta.
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny