Chodnik w Worsach - jest ładnie i bezpiecznie
W Worsach, jednej z miejscowości gminy Drelów, zakończyła się realizacja drugiego etapu inwestycji polegającej na budowie chodnika przy drodze powiatowej. To wspólna inwestycja Powiatu Bialskiego i Gminy Drelów, która pokryła znaczną część kosztów zadania. Z poprawiającego bezpieczeństwo chodnika cieszą się mieszkańcy wioski, również radna Dorota Grzeszuk, która przy okazji apeluje o to, by każdy dbał o część przylegającą do własnej posesji.
Inwestycja prowadzona przez Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej pod nazwą „Budowa chodnika drogi powiatowej Nr 1123L Turów - Szóstka - Drelów od km 5+920 do km 6+730” w miejscowości Worsy objęła swoim zakresem: rozbiórkę elementów dróg, wykonanie podbudów pod chodnik i zjazdy, wykonanie zjazdów i zatoki autobusowej, a następnie położenie nawierzchni z kostki brukowej betonowej (chodnik - kostka gr. 6cm, zjazdy - kostka gr. 8cm) i ustawienie pionowego oznakowania. Zadania podjęło się Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Inżynieria S.A. z Łukowa. Prace trwały od kwietnia do sierpnia br.
Całkowita wartość robót to 514.760,40 zł, przy czym zadanie zostało zrealizowane przy współpracy dwóch samorządów, powiatu i gminy. Gmina Drelów pokryła 70% kosztów.
Nowy chodnik to kolejna radość dla mieszkańców Wors, którzy jeszcze rok wcześniej obawiali się o bezpieczeństwo zwłaszcza niechronionych użytkowników ruchu, w tym dzieci dojeżdżających przez całą miejscowość do szkoły w Szóstce. Należy tu podkreślić, że droga powiatowa stanowiąca główną arterię przebiegającą przez Worsy, łącząca Turów (gm. Kąkolewnica) z Drelowem czy Międzyrzecem Podlaskim, jest bardzo często uczęszczana, również przez samochody ciężarowe. Brak chodnika był więc szczególnie dotkliwy, a sama jego budowa wyczekiwana przez mieszańców od co najmniej kilkunastu lat. Obecnie chodnik został już położony od zakrętu w kierunku Turowa aż do końca zabudowań i znaku zamykającego miejscowość w kierunku Szóstki. Jest bezpieczniej, poprawiła się też estetyka wsi.
- Jako mieszkańcy jesteśmy zadowoleni, że nasza wioska nabrała pięknego wyglądu, a zarazem stała się bezpieczniejszą miejscowością. Obecnie mamy wakacje i bardzo widać, jak dzieci bezpiecznie spędzają czas przemieszczając się do swoich rówieśników na rowerach i hulajnogach - podkreśla radna gminy Drelów Dorota Grzeszuk , mieszkanka Wors. - Duże podziękowania należą się naszej pani sołtys Jolancie Kaparuk-Jastrzebskiej, która pięknie spełniła się w roli gospodarza wsi, zawsze czujnym okiem doglądając pracę firmy wykonującej zadanie. Mieszkańcom dziękuję za wyrozumiałość i życzliwe słowa dla pracowników, którzy pracowali w bardzo upalne dni. Największe podziękowania płyną oczywiście do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Urzędu Gminy w Drelowie, bo dzięki tej wspólnej inwestycji nasza wioska nabrała pięknego wyrazu.
Należy tu zaznaczyć, że zgodnie z przepisami to do mieszkańców należeć będzie troska o utrzymanie tego chodnika w estetycznym i bezpiecznym stanie, czyli m.in. odśnieżanie w zimie czy też usunięcie lodu. - Stąd prośba do mieszkańców, aby każdy koło swojej posesji dbał o schludny wygląd chodnika, obca jest mi myśl, że mógłby być zarośnięty trawą. A może również mieszkańcom spodoba się moja propozycja, aby na wiosnę upiększyć go kwiatami, np. aksamitkami? - dodaje radna Grzeszuk.
Budowa chodnika nie objęła części Wors położonej wzdłuż drogi gminnej w kierunku Aleksandrówki. - Mieszkańcy tej części mogą się czuć pokrzywdzeni, że koło nich chodnik nie przebiega, ale mam taką nadzieję, że może w bliskiej przyszłości uda się tam chociaż przeprowadzić remont nawierzchni asfaltowej drogi gminnej, która jest w słabym stanie, co często poruszane jest podczas zebrań. Byłoby również dobrze dokonać budowy chodnika od samych Wors do Szóstki, zwłaszcza do budynku szkoły podstawowej, do której uczęszczają dzieci z naszej miejscowości. Wtedy byłoby już naprawdę bezpiecznie - podsumowuje Dorota Grzeszuk.
Na temat chodnika w Worsach pisaliśmy również tutaj ⇒ Chodnik dzięki środkom dwóch samorządów
Zdjęcia: Dorota Grzeszuk, Jolanta Kaparuk-Jastrzębska
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ale wszyscy są uśmiechnięci
autor: gość
R
Do Redakcji. Proszę opisać kolejną awarię wodociągu w miejscowości Bereza. Od wczoraj nie ma wody. Dzisiaj dodatkowo nie ma prądu.
autor: R
Najczęściej czytane
1
Dziki spacer przez Międzyrzec. Odyniec miał własny plan na czwartek
Prawdziwy twardziel pojawił się w czwartek, 4 czerwca, na ulicy Warszawskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Młody odyniec ważący około 80 kilogramów urządził sobie spacer przez miasto, a później przez kilka godzin skutecznie opierał się próbom uśpienia i wywiezienia do lasu.
Ostatnio komentowane
1
Dziki spacer przez Międzyrzec. Odyniec miał własny plan na czwartek
Prawdziwy twardziel pojawił się w czwartek, 4 czerwca, na ulicy Warszawskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Młody odyniec ważący około 80 kilogramów urządził sobie spacer przez miasto, a później przez kilka godzin skutecznie opierał się próbom uśpienia i wywiezienia do lasu.
Podobne artykuły:
59
Międzyrzecki szpital jak plac budowy
Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim w ostatnich tygodniach przypomina jeden wielki plac budowy. Trwająca realizacja dużej inwestycji wymusiła na dyrekcji placówki wprowadzenie istotnych zmian organizacyjnych, które mają wpływ zarówno na funkcjonowanie oddziałów, jak i poruszanie się po terenie szpitala.
15
Turbiny wiatrowe szansą na duży zastrzyk finansowy dla gminy i mieszkańców
Norweska firma zainteresowała się budową turbin wiatrowych na terenie gminy Drelów. Na terenach rolnych Szóstki i Wors miałoby powstać co najmniej 12 obiektów, których działanie przyniosłoby potężny zastrzyk finansowany nie tylko w budżecie samorządu, ale również w portfelach właścicieli gruntów. Pierwsze spotkanie informacyjne odbyło się 10 lipca, a sam pomysł wstępnie nie spotkał się ze sprzeciwem gospodarzy. Aby inwestycja doszła do skutku niezbędna jest analiza gruntu wskazująca na jego wytrzymałość na tak potężne obiekty. Pozytywne wyniki pozwolą rozpocząć procedurę, której szczegóły przybliża wójt Piotr Kazimierski.
7
Trwa budowa mostu na Krznie w Wysokim
Powiat Bialski realizuje inwestycję drogową, która była wyczekiwana od wielu lat przez mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski. W Wysokim trwa budowa mostu na rzece Krznie. Obecnie ogromny plac budowy pozwala tylko na ruch pieszo-rowerowy, który umożliwia zamontowana nad rzeką kładka.
0
Most w Wysokim jeszcze w tym roku
Nowy most w Wysokim oraz remont około 1 km drogi powiatowej w kierunku Rudnik i Wysokiego - to inwestycja, która zostanie zrealizowana przez Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej jeszcze w tym roku. Umowa z wykonawcą z Białegostoku opiewająca na kwotę ponad 12,6 mln zł została już podpisana
0
45
Pasjonaci tenisa walczyli w Worsach o puchar sołtysa
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Sołtysa, który odbył się w sobotnie popołudnie w Worsach, przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na zaproszenie odpowiedziało aż trzydziestu czterech pasjonatów tenisa, którzy przybyli nie tylko z gminy Drelów, ale również z różnych zakątków powiatu bialskiego i radzyńskiego.
0
Gmina sięga po środki na modernizację budynku GCK
Podczas grudniowej sesji rady gminy wójt Piotr Kazimierski poinformował o planach modernizacji i rozbudowy siedziby Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Samorząd złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji, która da szansę przystosowania obiektu do współczesnych wymogów technicznych oraz do potrzeb rozwijającej się oferty kulturalnej.