YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Czy warto kupić ubezpieczenie na nowy samochód?

20 września 2016 23:02:42 | autor: Porada eksperta
Zakup nowego samochodu w salonie to zwykle koszt 50-70 tysięcy złotych. Oprócz kosztu zakupu auta, kierowca jest zobowiązany dodatkowo pokryć koszty jego rejestracji oraz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czy warto dodatkowo sięgnąć po ubezpieczenie breakdown cover dla nowego samochodu?

Na wypadek awarii

Choć awaryjność nowych samochodów jest niska, zdarza się, że do usterki dochodzi w wyniku nieprawidłowego użytkowania samochodu. Kierowca nieprzyzwyczajony do nowego pojazdu może przypadkowo uszkodzić sprzęgło, skrzynię biegów czy nawet silnik. Usterka może ujawnić się nawet kilka miesięcy po zakupie auta, jeśli samochód będzie użytkowany intensywnie. Nowy samochód jest objęty gwarancją zwykle przez dwa lata od dnia zakupu, jednak w przypadku uszkodzenia auta w wyniku nieprawidłowej eksploatacji, gwarancja przestaje obowiązywać. W takiej sytuacji serwis może dokonać naprawy pojazdu, jednak pobierze za to opłatę zgodną ze swoim wewnętrznym cennikiem.

Jedynym sposobem uniknięcia kosztów tego typu napraw jest zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jest nim przykładowo breakdown cover, które gwarantuje wypłatę odszkodowania nawet w przypadku uszkodzenia auta przez jego właściciela. Polisa jest sprzedawana w Wielkiej Brytanii, jednak obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, dzięki czemu bez przeszkód mogą korzystać z niej Polacy. Świadczenie jest wypłacane także w przypadku konieczności pokrycia kosztów pomocy drogowej.

Ile kosztuje naprawa nowego samochodu?

Naprawa nowego samochodu często jest droższa niż naprawa samochodu mającego kilkanaście lat. Dzieje się tak, dlatego że mechanicy muszą w takim przypadku sięgnąć po nowe, oryginalne części zamienne, co znacząco podnosi koszt usługi. W przypadku popularnych samochodów mających 8-10 lat dostęp do tanich części zamiennych jest łatwiejszy, gdyż możliwe jest korzystanie z niezużytych elementów z samochodów sprzedawanych na części.

Naprawa uszkodzonego sprzęgła w nowym aucie zwykle kosztuje od 500 do 1000 złotych, zakup nowego akumulatora to podobny wydatek. Wymiana silnika może kosztować natomiast nawet 10 tysięcy złotych. Nietrudno zauważyć, że w przypadku kilku awarii jednocześnie koszt usunięcia usterek może przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych. Rzadko zdarza się, by kierowcy posiadali tak wysokie oszczędności na naprawę zepsutego auta.  Powinni zatem sięgać po breakdown cover, by nie martwić się stanem technicznym swoich pojazdów.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male