YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

„Czym chata bogata tym rada” w Rzeczycy

6 lipca 2018 08:44:33 | autor: Redakcja / GOK w Międzyrzecu Podlaskim
W dniu 24.06.2018 r. na placu przy OSP w Rzeczycy odbyła impreza promującą kulturę i tradycję regionu pod nazwą „Czym Chata Bogata Tym Rada”.

Otwarcia uroczystości dokonała Justyna Świerczewska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, który powitał wszystkich przybyłych gości.

Pierwszym punktem programu były występy zespołów ludowych oraz grup tanecznych z Gminy Międzyrzec Podlaski. Na scenie zaprezentowały się:
Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek
Zespół Ludowy „Leśne Echo” z Zaścianek
Zespół Ludowy „Sami Swoi” z Tłuśćca
Grupa Taneczna ze Szkoły Podstawowej  im. Kornela Makuszyńskiego z Rzeczycy
Gminna Grupa Taneczna działająca przy GOK
Zespół Śpiewaczy „Ale Baby” i kapela ludowa z Berezy
Zespół Ludowy „Echo” z Przychód.
Zespół Ludowy „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy
Kapela „Retro”

Na placu na najmłodszych czekało wiele atrakcji przygotowanych przez animatorów Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim m.in. malowanie twarzy, włosów oraz formowanie balonów. Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim na swoim stoisku oferowała atrakcje dla dzieci i dorosłych w postaci przygotowanej prezentacji literatury związanej z tematyką ziołolecznictwa, zdrowej żywności jak również sportową. Oczywiście nie zabrakło zagadek i konkursów związanych z postaciami z bajek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Centrum Aktywności Lokalnej Pana Mateusza Adamowicza z bańkami mydlanymi.

Oprócz stoisk biorących udział w konkursie znalazło się stoisko promujące ochronę środowiska przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, a także stoisko z bezpłatnym poczęstunkiem potraw regionalnych gdzie można było spróbować między innymi pysznego bigosu, pierogów, kiełbasy, swojskiego smalczyku z ogórkiem
i pysznym tradycyjnym chlebem, różnych sałatek oraz ciast.

W trakcie występów była możliwość zapoznania się ze stoiskami przygotowanymi w ramach konkursu na „Najpiękniejsze stoisko promujące wieś” z serwetami, obrusami, strojami ludowymi, koszami i innymi rękodziełami związanymi z tradycją kultury ludowej oraz różnymi pysznościami przygotowanymi przez sołectwa, stowarzyszenia z terenu naszej Gminy. Można również zobaczyć przepiękne kompozycje w ramach konkursu „Najpiękniejsza kompozycja kwiatowo – ziołowa”. Komisja konkursowa w składzie Monika Sierpień Kierownik Referatu Oświaty – przewodnicząca komisji, Marta Chwedoruk – pracownica Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, Michał Teofilski – podinspektor ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy po występach zespołów ogłosiła wyników konkursów. Wręczenia nagród dokonali Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz oraz Starosta Bialski Mariusz Filipiuk.

W konkursie kulinarnym na „Najpiękniejsze Stoisko Promujące Wieś”
I miejsce otrzymało sołectwo wsi Krzewica
II miejsce otrzymało Stowarzyszenie Przyjazne Misie z Miś
III miejsce otrzymał Klub Seniora z Rzeczycy

Nagrody za udział otrzymali:
Stowarzyszenie Zdrowo Aktywni z Koszelik
Zespół „Echo” z Przychód
Zespół „Sami Swoi” z Tłuśćca
Sołectwo wsi Wysokie
Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe Gminy Międzyrzec
Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek
Stowarzyszenie Rozwoju wsi Pościsze i Tuliłów

W konkursie na „Najpiękniejszą kompozycję kwiatowo-ziołową”
I miejsce otrzymało Stowarzyszenie Społeczno- Oświatowe Gminy Międzyrzec
II miejsce otrzymał Zespół „Sami Swoi” z Tłuśćca
III miejsce otrzymał Zespół „Ale Baby” z kapelą z Berezy

Nagrody za udział otrzymali:
Stowarzyszenie Zdrowo Aktywni z Koszelik
Zespół „Echo” z Przychód
Sołectwo wsi Wysokie
Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek
Stowarzyszenie Rozwoju wsi Pościsze i Tuliłów
Zespół „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy
Stowarzyszenie Przyjazne Misie z Miś

Na zakończenie uroczystości publiczność bawiła się muzyce „Witka Muzyka Ulicy”, który specjalnie dla nas skomponował piosenkę „Dziewczyno z Rzeczycy”.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim w ramach projektu “Czym Chata Bogata Tym Rada” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotacja pozyskana została za pośrednictwem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania w ramach realizacji wydarzeń „Imprezy promujące obszar objęty LSR”. Gmina Międzyrzec jest członkiem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male