YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Czytanie czyli sposób na wychowanie

18 lutego 2014 17:41:05 | autor: red.
Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu organizuje cykl spotkań pt. Wspólne czytanie sposobem na dobre wychowanie. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 3 do 5 lat, nieuczęszczających do przedszkola.

Naszym głównym celem jest wszechstronny rozwój dzieci. Maluszki biorąc udział w zajęciach wzbogacają i poszerzają zasób słownictwa, rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć, uczą się współpracy i zasad funkcjonowania w grupie. Na zajęciach poznajemy i utrwalamy nazwy kolorów, kształtów, liczb. Dzieci mają okazję do rozwoju manualnego i poznawania ciekawych wierszyków czy piosenek. Dzięki książkom i przeprowadzanym doświadczeniom wzbogacamy też wiedzę przyrodniczą. Wszystkie te zadania realizujemy poprzez zabawę. Samo przebywanie w gronie rówieśników daje dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji.

Niewątpliwym atutem jest to, że rodzice biorą czynny udział w zabawach i tworzeniu prac, co zwiększa u dziecka poczucie bezpieczeństwa oraz wzmacnia więzi rodzinne. Rodzice mają okazję poznać różne techniki tworzenia prac plastycznych, mogą zweryfikować wiedzę swoich pociech, dowiedzieć się jakie umiejętności powinno opanować ich dziecko przed pójściem do szkoły lub przedszkola.

Spotkania stanowią doskonałą okazję dla rodziców do udziału w zajęciach przygotowanych przez specjalistów: pedagoga, logopedy czy terapeuty.

12 lutego zajęcia prowadziła Pani Kinga Rosińska w sali integracji sensorycznej. Nasz projekt zakłada również spotkanie z autorem książek dla dzieci, m. in. kultowej serii o Panu Kuleczce - Wojciechem Widłakiem oraz występ Teatru Maska z Krakowa z przedstawieniem pt. „Grymasy królewny Kasi”.

Każde spotkanie ma swoje stałe punkty takie jak piosenka na przywitanie czy pożegnanie, odczytanie specjalnie dobranej do tematu literatury czy wykonanie pracy plastycznej. Elementem zaskoczenia jest zawsze temat oraz przygotowane zabawy.

Ważnym elementem każdego spotkania jest czytanie krótkiej książeczki, wierszyka czy opowiadania, które sprawia że dziecko uczy się języka - poznaje nowe słowa, uczy się prawidłowego konstruowania zdań, wzmacnia koncentrację uwagi, uczy dzieci empatii a także kształtuje nawyk i potrzebę czytania książek. Przygotowane zadania uczą grupowania przedmiotów w sensowny sposób, wyodrębniania elementów, które nie pasują, układania przedmiotów od największych do najmniejszych i odwrotnie czy odwzorowywania przygotowanego kształtu lub obrazka. Uczymy się też piosenek, wierszyków i inscenizacji ruchowych do nich, przez co dzieci świetnie ćwiczą pamięć i sprawność ruchową.

Na zajęciach często tworzymy wspólne prace - dzieci uczą się w ten sposób współpracy i radości z jej efektów. W czasie zabaw maluszki ćwiczą też cierpliwość i poznają zasady funkcjonowania w grupie. Prace plastyczne usprawniają precyzję rąk, która w szkole będzie bardzo potrzebna przy nauce pisania, ponadto mają również wpływ na rozwój mowy. Nasze spotkania to też okazja do bawienia się zabawkami i do „zabaw kółeczkowych” – tych sprawdzonych, które znamy od wielu pokoleń oraz zupełnie nowych i nieznanych.

Najważniejsze jest w tym wszystkim, że zarówno wiedza jak i zabawy dostosowane są do wieku i możliwości dzieci a ponadto zawsze mogą one liczyć na pomoc mamy czy innego opiekuna.

Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Wszystkie materiały plastyczne, pomoce i zabawki zapewnia Biblioteka dla Dzieci, która pozyskała na ten cel grant od Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego. Wystarczy odrobina chęci aby zapewnić dziecku fantastyczną zabawę i wzbogacenie jego wiedzy.

Serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia, które zaczynają się w środy o godzinie 15. Więcej informacji można uzyskać na miejscu lub pod numerem telefonu 83 371 27 03. Fotorelacje z każdych zajęć znajdują się na https://www.facebook.com/Biblioteka.Miedzyrzec.

Oprac. Natalia Kowalska-Sykterz


Wspólne czytanie sposobem na dobre wychowanie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male