YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę - rozliczanie PIT 37 online

4 lutego 2017 07:23:35 | autor: Porada eksperta
Co roku do końca lutego, wszystkie osoby (rozliczające się samodzielnie z urzędem skarbowym) zatrudnione na umowę o pracę i uzyskujące z tego tytułu przychody, powinny otrzymać od pracodawcy imienny druk PIT-11.

Wysyłany jest on zarówno do podatnika jak i do właściwego dla jego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Zawarte w PIT 11 informacje dotyczące wysokości uzyskanego przez podatnika dochodu oraz zaliczki pobranej na poczet podatku dochodowego umożliwiają rozliczenie PIT online lub złożenie deklaracji w formie tradycyjnej. Osoby, które nie chcą korzystać z ulg podatkowych ani przekazać 1% swojego podatku na cele Organizacji Pożytku Publicznego, mają prawo złożyć u pracodawcy do 10 stycznia wniosek PIT-12 o rozliczenie za niego dochodów za ubiegły rok. W takiej sytuacji podatnik nie musi sam wypełniać i składać zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zrobił, ma obowiązek samodzielnego złożenia PIT.

Rozliczając podatek dochodowy za rok 2016 od wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę, ale również umowy zlecenia lub umowy o dzieło, powinniśmy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT 37 lub przesłać rozliczenie PIT 37 online. Wygodniejszą, łatwiejszą i szybszą formą rozliczenia podatku jest rozliczenie PIT online.

Program PIT 2017 ułatwi rozliczenie podatku

Rozliczenie PIT 2017 online pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i uniknąć wielu pomyłek. A wszystko to zupełnie za darmo i co ważne dla wielu osób, bez wychodzenia z domu. Na rynku jest wiele firm oferujących darmowe programy umożliwiające sprawne rozliczanie PIT online. Decydując się na jeden z wielu program PIT 2016 , warto zwrócić uwagę, czy ma uaktualnioną bazę druków PIT. Jenym z godnych polecenia jest program PITax.pl Łatwe podatki, który pomoże nam bezboleśnie przejść przez cały proces wypełniania PIT online zaczynając od wyboru aktualnego formularza PIT 37 wraz z potrzebnymi załącznikami, poprzez wypełnianie pełnej deklaracji aż do momentu  wydrukowania PITu i przesłania go do urzędu skarbowego lub przesłania deklaracji elektronicznie, bez konieczności jej drukowania. Rozliczenie PIT online przy pomocy programu pozwoli nam na uniknięcie błędu, ponieważ deklaracja jest sprawdzana podczas wypełniania. Do nas należy jedynie wpisanie poprawnych danych

Portal www.PITax.pl Łatwe podatki, dzięki zintegrowaniu z platformą e-Deklaracje, daje nam również możliwosć wygenerowania  UPO, czyli urzędowego potwierdzenia odbioru.

Program PIT 2016 znajdujący się na www.PITax.pl, dzięki zintegrowaniu z platformą e-Deklarację daje nam jeszcze jedno ułatwienie, mianowicie możliwość wczytania tzw. PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Dokument ten  został przygotowywany przez pracowników organów skarbowych na podstawie informacji uzyskanych z deklaracji PIT 11 przesłanych przez pracodawców. To kopie PITów, które pracodawca ma obowiązek przesłania nam do końca lutego. Usługa PFR  będzie dostępna na stronach  Ministerstwa Finansów  dopiero w połowie marca tego roku, po tym jak wszyscy pracodawcy prześlą deklaracje PIT 11 do urzędów skarbowych.

Rozlicz PIT 37 online  i skorzystaj z przysługujących Ci ulg

Jeśli jedynymi dochodami, jakie uzyskaliśmy w poprzednim roku były te z tytułu umowy o pracę to jednym formularzem, jaki musimy złożyć w naszym urzędzie skarbowym będzie PIT-37. Oczywiście, jeśli chcemy odliczyć przysługującą nam ulgę mieszkaniową, czy odsetkową, musimy dołączyć do zeznania PIT-D, który jest załącznikiem do PIT 37. Program PIT 2016 na pewno nam to zasugeruje!. Bez względu na to, czy małżonkowie rozliczają się razem, czy osobno, składają tylko jeden załącznik PIT D, wskazując w nim dane identyfikujące oboje małżonków. Nie dotyczy to jednak małżeństwa pozostającego w separacji. Rozlicz PIT-y 2017 przy użyciu program PIT 2017 korzystając z możliwości odliczenia  obowiązujących w roku podatkowym 2016 ulg. Wszystkie inne, poza ulgą mieszkaniową,  odliczysz wypełniając załącznik PIT-0.

W formularzu PIT-0 wskażemy między innymi ulgi: rodzinną, ulgę internetową, ulgę z tytułu przekazanej na cele pożytku publicznego darowizny, ulgę przysługującą osobom oddającym krew, ulgę na cele rehabilitacyjne, ulgę na IKZE czy ulgę zagraniczną, czyli abolicyjną. Jeśli małżonkowie składają wspólne zeznanie podatkowe, składają również wspólny załącznik PIT-0. W sytuacji, gdy małżeństwo rozlicza się osobno i każdy indywidualnie korzysta z przysługujących mu odliczeń, PIT -0 wypełnia również oddzielnie mąż i żona, podając w nim dane identyfikujące oboje małżonków.

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie mamy możliwości złożenia PIT w terminie, który określa ustawa i złożymy je po czasie.Urząd skarbowy ma obowiązek przyjęcia PITu złożonego po terminie, jednak podatnik musi się liczyć z zapłaceniem związanej z tym kary pieniężnej.

Żeby oddalić od siebie groźbę kary możemy wyrazić na piśmie czynny żal lub złożyć wniosek o niepodleganiu karze. Ważne jest także jak najszybsze powiadomienie urzędu o niedopełnieniu obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz zapłaceniu należnego podatku.

Program PIT 2016 z PITax.pl pomoże Ci rozwikłać wszystkie zagadki związane z zawiłościami rocznego  rozliczenia podatku.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male