YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Dom z gliny - jak go wybudować, ile kosztuje oraz jego wady i zalety

17 stycznia 2018 17:09:46 | autor: Adrian Szud
Dom z gliny do niedawna zdawał się koncepcją, którą znali jedynie studenci architektury i osoby z zacięciem ekologicznym. Obecnie jest przedstawiana coraz szerszemu gronu i interesuje się nią większa liczba inwestorów. Dlaczego dom z gliny zdaje się tak atrakcyjny, a pomysł na jego budowę przyciąga szerokie grono? Sprawdźmy, jak go budować, ile kosztuje, a także, jakie są jego wady i zalety.

Ekologia ponad wszystko

Większa świadomość społeczeństwa odnośnie wpływu ludzi na środowisko sprawia, że każdej dziedzinie naszego życia poszukujemy rozwiązań zgodnych ze środowiskiem naturalnym.

Trend ten dotarł również do nieruchomości i w taki sposób domy z gliny przestały być już reliktem przeszłości, a stały się metodą na życie w ekologicznej i nisko przetworzonej budowli.

Domy z gliny nie zawierają substancji technicznych, a do wytworzenia potrzebnych do budowy materiałów wykorzystuje się niewiele energii - co ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Co więcej, resztki materiałów niewykorzystanych przy budowie można poddać recyklingowi i powtórnie wykorzystać.

Domy z gliny nie są już prymitywnymi lepiankami.

Łącząc tradycyjne materiały z nowoczesnymi technologiami można z nich wykonać praktycznie każdą budowlą. Nawet tę wyglądającą bardzo nowocześnie.

Technologia - jak wygląda budowa domy z gliny?

Istnieją dwie technologie, które wykorzystuje się do budowania domów z gliny:

• mieszanie gliny ze słomą, trocinami lub keramzytem - która umożliwia nam wytworzenie lekkiej mieszaniny. W przypadku konieczności posiadania ciężkiej mieszanki dodatek do gliny zastępuje się piaskiem. Przygotowaną masę umieszcza się w prasie ręcznej lub hydraulicznej, dzięki czemu uzyskujemy bloki gliniane, które posłużą nam do budowy domu. Można z nich wykonać zarówno ściany nośne, jak i wewnętrzne. Poszczególne bloki łączy się przy pomocy zaprawy z gliny.

• z konstrukcją szkieletową z drewna - druga technologia budowy domu z gliny polega na przygotowaniu wpierw szkieletu domu i wypełnienia go zbitymi kostkami słomy. Końcowy etap budowy domu polega na wylaniu grubej warstwy gliny na całą konstrukcję. Domy takie charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że są ciepłe zimą i chłodne latem.

Ile kosztuje dom z gliny?

Dom z gliny jest znacznie tańszy niż taki, do którego budowy wykorzystuje się współczesne technologie i materiały.

Już na etapie zakupu potrzebnych surowców zobaczymy, że ich koszt (dla domu o powierzchni 100 m2) nie przekroczy 50 tysięcy złotych - w cenę są wliczone koszty związane ze stolarką i pokryciem dachowym. Jeśli chcemy skorzystać z usług firmy specjalizującej się w budowie takich domów zapłacimy od 1000 - 1500 zł/m2 wliczając w to projekt domu.

Zalety i wady domu z gliny

Domy z gliny mają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Są ognioodporne i tanie.

Mogą w nich mieszkać nawet alergicy.

Warto jednak uważać na anomalie pogodowe i zabezpieczyć budowlę przed przeciekaniem.

Minusem jest również niewielka liczba fachowców na rynku specjalizująca się w budowie tego typu domów.

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (25 stycznia 2019 23:16:50) ekipa A czy zna Pan ekipy, które przyjmują zlecenia na budowę domu z gliny? autor: Kasia
    (3 maja 2018 11:07:39) do Ww - więc płaczesz za betonem, ciężką chemią, bo tracisz jeleni . Sami sobie ludzie budują zdrowe domy autor: twerwewq
    (26 stycznia 2018 01:59:51) A potem gliniane płuca. Podziękuje. autor: Ww
    logo male