YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Drelów dla Niepodległej

12 listopada 2018 13:16:10 | autor: redakcja
W Drelowie gminne uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowano 9 listopada. Licznie wzięła w nich udział młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy.

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Drelowie (fot. Magdalena Pepa)

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą w drelowskiej świątyni odprawili proboszczowie wszystkich parafii z terenu gminy. Wydarzenia, które rozegrały się w 1918 roku na tym terenie przypomniała dyrektor szkoły w Żerocinie Magdalena Semeniuk.

Drelów wziął tego dnia udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było wspólne odśpiewanie 9 listopada o godzinie 11.11 hymnu narodowego. Do udziału w tej inicjatywie zgłoszono ponad 4,8 mln uczniów i prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych.

Uczestnicy drelowskich uroczystości z kościoła przeszli na cmentarz parafialny, gdzie zapalono znicze na mogiłach poległych za Ojczyznę. Były wicemarszałek Sejmu Franciszek Jerzy Stefaniuk odczytał Apel Poległych. Krótkie przemówienia wygłosili wójt Piotr Kazimierski oraz starosta Mariusz Filipiuk.

Później świętowano na terenie drelowskiej Szkoły Podstawowej. Na szkolnym placu posadzono Dąb Niepodległości. Zakopano przy nim kapsułę czasu, w której znalazł się m.in. zapis wykonania hymnu państwowego przez uczniów gminnych szkół. Młodzież zaprezentowała piękny spektakl pt. "Tej, co nie zginęła...". Ostatnim akcentem wspólnego świętowania był II Gminny Bieg Niepodległości. Na jego uczestników na mecie czekały medale, które wręczał wójt Kazimierski.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male