YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Ekologiczna gmina

19 września 2018 04:33:10 | autor: JM
Gmina Międzyrzec Podlaski wie jak inwestować w Odnawialne Źróła Energii i realizuje bądź zrealizowała wiele projektów, dzięki którym w kasie budżetu zostanie nawet kilkaset złotych oszczędności.

Panele fotowoltaiczne na ujęciu wody w Halasach (fot. miedzyrzec.info)

W ramach projektu „Wzrost wykorzystania alternatywnych źródeł energii na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski" na terenie gminy Międzyrzec Podlaski na dachach domów czy innych obiektów mieszkańców zamontowane zostały panele solarne, panele fotowoltaiczne, ale również w ramach projektu zainstalowano pompy do podgrzewania ciepłej wody czy kotły na biomasę. Całkowita wartość projektu wyniosła 5 677 613,40 zł, a kwota wnioskowanego dofinansowania to 4 221 168,00 zł. W ramach tego projektu, na potrzeby osób fizycznych zamieszkałych na terenie gminy Międzyrzec Podlaski, wykonano: 59 instalacji fotowoltaicznych, 391 instalacji solarnych, 20 kotłów na biomasę (pellet),64 pompy na potrzeby ciepłej wody użytkowej.

Jednak działania w związku z OZE nie kończą się tylko na tym jednym projekcie. - Doskonałym przykładem jest kolejna inwestycja, mianowicie budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej w Rogoźnicy. Projekt wart 6 mln 500 tys. zł z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. Będzie to pierwsza sala gimnastyczna na terenie powiatu bialskiego, która będzie salą pasywną czyli samowystarczalną energetycznie. Planowane zakończenie inwestycji to wrzesień 2019 - mówi Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Źróła ciepła wymieniono również w Szkole Podstawowej w Krzewicy, Rogoźnicy i Halasach, zainstalowano tam kotły na biomasę, które znacznie ograniczają zużycie energii. Aktualnie w gminie trwa wyłanianie wykonawcy projektu, wartego 2 miliony złotych, na wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe. - Projekt, który w swoim założeniu przyniesie nam rocznie ponad 300-400 tys. zł oszczędności na zużytej energii - informuje Adamowicz.
 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (20 września 2018 22:13:39) hahahhaha dobre autor: tK
    (20 września 2018 18:19:49) Ale oszczędność?! Cytuję: "Gmina Międzyrzec Podlaski wie jak inwestować w Odnawialne Źróła Energii i realizuje bądź zrealizowała wiele projektów, dzięki którym w kasie budżetu zostanie nawet kilkaset złotych oszczędności..." Jest się czym chwalić z powodu kilku setek PLN?! Dla wielu to jeden lub dwa dni pracy albo miesięczny zasiłek dla jednego bezrobotnego. autor: Dociekliwy
    logo male