YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Etnograficzna wystawa zabawek w Drelowie

5 lipca 2016 21:02:14 | autor: Redakcja / GCK w Drelowie
Wystawa „Zabawka wiekowa. Mamo, Tato – nie pal!!!” została zainaugurowana 22 maja podczas Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie i będzie trwała do końca sierpnia.

Etnograficzna wystawa zabawek w Drelowie (fot. GCK w Drelowie)

Głównym zamierzeniem organizacji wystawy było uchronienie od zapomnienia zabawek oraz przedmiotów związanych z wiekiem dziecięcym naszych przodków. Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem, świadczy o tym choćby ilość zgromadzonych eksponatów. Na wystawie zgromadziliśmy łącznie około 100 zabawek i przedmiotów pamiętających nawet lata 20’ ubiegłego wieku. Oprócz klocków, lalek czy przytulanek na ekspozycji znalazły się rzutnik i klisze z bajkami, kasety szpulowe i magnetofonowe, czasopisma i książki. Podziwiać można było również kolekcje pocztówek, historyjki z gum, klasery – słowem: to, co niegdyś stanowiło dziecięce pasje i hobby. Pojawiły się też drewniane kołyski, koniki na biegunach, dziecięce wózki czy chodzik.

Wszystko tak różne od tego, co obecnie można kupić w sklepach. Twarde, niewygodne i czasem niedziałające -  przechowywane jednak z ogromnym poszanowaniem i traktowane jako najcenniejsza pamiątka. Wywołujące piękne wspomnienia, czasem łzę w oku. Każdy z przedmiotów niesie ze sobą własną historię. Miś będący ukojeniem w chorobie, małpka wożona w wózku zamiast płaczącej siostry, czy też drewniana linijka – pamiątka szkolnej dyscypliny.

Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie czynna do końca wakacji. Zwracamy się również z prośbą o dostarczenie nam kolejnych eksponatów. Z przyjemnością dołączymy do niej Państwa wiekowe zabawki i akcesoria dziecięce. Mile widziane będą również zdjęcia przedstawiające zabawkę wraz z bawiącym się nią dzieckiem. Naszym zamierzeniem jest stworzenie publikacji, która pozwoli uchronić od zapomnienia to, co było niegdyś tak bliskie sercom naszych przodków.

Dyrekcja i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w stworzenie wystawy „Zabawka wiekowa”.

Zabawki i pozostałe akcesoria dziecięce udostępnili:

1. Anna Miłosz, Biała Podlaska
2. Anna Ciesielska, Drelów
3. Renata Kalinka – Marczuk, Drelów
4. Małgorzata Sitarczuk, Drelów
5. Małgorzata Chomicka, Drelów
6. Andrzej Lewczuk, Drelów
7. Beata Lewczuk, Drelów
8. Danuta Bartoszuk, Kwasówka
9. Mariola Zaniewicz, Łózki
10. Marek Krukowski, Międzyrzec Podlaski
11. Wioletta Ryżkowska, Siedlanów
12. Teresa Jowik, Sitno
13. Wiesława Zaremba, Szóstka
14. Renata Terpiłowska, Turów
15. Cezary Terpiłowski, Worsy
16. Małgorzata Terpiłowska, Worsy
17. Kazimiera Krukowska, Żerocin
18. Anna Ostapiuk, Żerocin
19. Elżbieta Ostapiuk, Żerocin
20. Marek Ostapiuk, Żerocin

REKLAMA
reklama


Etnograficzna wystawa zabawek w Drelowie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male