YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Grecka wyprawa uczniów "Ekonomika"

12 grudnia 2018 10:58:16 | autor: Redakcja / ZSE
Jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim uczestniczyli w zagranicznym stażu zawodowym w Grecji.

Uczniowie ZSE na stażu zawodowym w Grecji (fot. ZSE)

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Europejski staż szansą zaistnienia na rynku pracy w Unii Europejskiej dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim”. Był on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany w ramach programu Erasmus +. Uczniów ZSE gościła grecka organizacja Golden Sun Mobility Center z siedzibą w Platamonas.

Na dwutygodniowe praktyki zawodowe w greckich przedsiębiorstwach wyjechało łącznie 74 uczniów oraz 5 nauczycieli. W pierwszej turze (15–26 października) uczestniczyło 30 uczniów kształcących się w profilu technik ekonomista, w drugiej (19–30 listopada) 44 uczniów z klas o profilu technik informatyk.

Głównym celem stażu było zdobycie przez uczestników pierwszych doświadczeń zawodowych w swoich dziedzinach kształcenia oraz poszerzenie kompetencji językowych, kulturowych oraz społecznych. Przyszli ekonomiści pogłębiali swoje umiejętności m.in. w zakresie: sporządzania dokumentacji dotyczącej obrotu materiałami i rozrachunków z dostawcami, tworzenia zestawień finansowych. Zapoznali się z programami komputerowymi wspomagającymi cykl sprzedaży oraz poznali system podatkowy i zasady księgowania w Grecji.

Uczniowie kształcący się w branży IT podczas praktyk zapoznali się z konfiguracją i montażem sprzętu komputerowego, nauczyli się podstaw robotyki oraz mechatroniki, pracowali na programach komputerowych CAD, photoshop oraz tworzyli wydruki indywidualnych projektów na drukarkach 3D. Dzięki udziałowi w stażu młodzież pogłębiła znajomość języków obcych, rozwinęła umiejętności interpersonalne i społeczne, a także poznała nową kulturę europejską.

W czasie wolnym od praktyk uczestnicy projektu w ramach programu kulturowego odwiedzili wiele turystycznych miejscowości. Zwiedzali prawosławne klasztory na wzniesieniach skalnych (Meteory w Kalampaka), odbyli rejs statkiem na wyspę Skiathos, a w miejscowości Edessa podziwiali przepiękne wodospady oraz kąpali się w basenach termalnych. Zwiedzili także drugie co wielkości miasto w Grecji – Thessaloniki. Czas wolny poświęcony był na integrację, gry sportowe oraz spacery nad morzem.


Uczniowie ZSE na stażu zawodowym w Grecji


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male