YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Greckie praktyki uczniów ZSE

28 maja 2018 11:59:32 | autor: Robert Matejek
Nowe doświadczenia zawodowe, wiele  umiejętności potrzebnych na dzisiejszym rynku pracy oraz niezbędną wiedzę zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim podczas praktyk w Grecji. Mieli oni również okazję poszerzyć horyzonty społeczno-kulturowe a wszystko odbywało się w jednym z najpiękniejszych regionów kraju - na Riwierze Olimpijskiej.

Przez trzy tygodnie młodzież zdobywała zawodowe kompetencje pod okiem profesjonalistów w firmach logistycznych i informatycznych. Tym samym uczniowie mieli okazję poznać nowe technologie, urządzenia  i instrumenty, co znacząco pogłębiło ich zawodowe umiejętności. To była także świetna okazja do poszerzenia słownictwa zawodowego, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zdobywając nowe kwalifikacje zagwarantowali sobie większe szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości. Praktyki w nowoczesnych greckich firmach, zajmujących się logistyką czy informatyką umożliwiły im zapoznanie się z technologiami niedostępnymi jeszcze w Polsce. Jednocześnie te młode osoby nauczyły się pracy zespołowej, nabrały pewności siebie i stały się bardziej przedsiębiorcze.

Wszystkie doświadczenia zawodowe znacząco wpłynęły na mobilność na rynku pracy oraz spowodowały, że młodzież szkolna z Międzyrzeca Podlaskiego stała się atrakcyjna dla pracodawców. Umiejętności cyfrowe, analityczne, dobra znajomość języka angielskiego czy kreatywność to atuty, dzięki którym uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych uczestniczących w praktykach, nie powinni mieć problemu ze znalezieniem dobrej pracy. Ich zawodowe kompetencje potwierdzają europejskie certyfikaty Europass Mobility, które umożliwiają podjęcie zatrudnienia również poza granicami kraju.

Młodzież podczas wyjazdu zdobyła jednak znacznie więcej wartości. Przebywając w regionie Riwiery Olimpijskiej miała okazję poznać jej niezwykłe zabytki jak chociażby Meteory, ciekawe miejsca turystyczne, do których niewątpliwie należy wyspa Skiatos oraz historię i kulturę Grecji. To wpłynęło pozytywnie na świadomość otaczającego świata przez uczniów, na ich kreatywność, ciekawość, komunikatywność, otwartość a przede wszystkim na umiejętność podejmowania inicjatyw. Przebywanie w wielokulturowym środowisku otworzyło młodym, ciekawym świata osobom, drogę do podejmowania kolejnych prób poszerzania horyzontów.

Uczestnicy praktyk w Grecji szybko i sprawnie polepszyli znajomość języka angielskiego zarówno w sferze zawodowej jak i w kontaktach interpersonalnych, zapoznali się z europejskim rynkiem pracy, podnieśli kompetencje zawodowe oraz międzykulturowe, dobrze poznali inną kulturę i lepiej zrozumieli zasady gospodarki rynkowej. To wszystko spowodowało, że otworzyły się przed nimi nowe perspektywy a oni sami mogą powiedzieć otwarcie, że są teraz bardziej profesjonalni i mają więcej możliwości.

Projekt pt.  "Europejski staż nowym doświadczeniem zawodowym dla uczniów ZSE w Miedzyrzecu Podlaskim" był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej  - w ramach Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male