YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Jak nie dać się zwieść przy ubezpieczeniu auta AC? Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

23 sierpnia 2017 12:00:00 | autor: Materiał Partnera
Właściciele samochodów codziennie wystawiani są na działanie niekorzystnych, stresogennych czynników i sytuacji. Nie dość, że kultura jazdy w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, a o bezpieczeństwie na drogach mówi się tylko w programach informacyjnych to jeszcze dodatkowo, ciągłym strachem napawa nas perspektywa pozostawienie auta na noc pod własnym blokiem. Jeżeli wykupiłeś polisę AC to nie masz się przecież o co martwić. Czy jednak na pewno?

Na jakie zapisy przy zakupie polisy powinieneś zwrócić uwagę, aby wysokość odszkodowania była wystarczająca?

Podstawowym elementem polisy jest udział własny – jest to kwota, jaką zgadzasz się uiścić w celu pokrycia szkody, w zamian za niższą składkę.
Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa nie zwróci całości kosztów naprawy, a tylko ich część pomniejszoną o Twój udział własny. Udział własny może być wyrażony procentowo lub kwotowo. Warto wczytać się więc dokładnie w proponowane warunki.
Następnie może spotkać nas sytuacja, gdy suma ubezpieczenia zostanie pomniejszona o kwotę wypłaconą przy okazji wcześniejszej szkody, a więc firma ubezpieczeniowa dokona obniżenia ubezpieczenia o kwotę, którą już wypłaciła. Remedium na taką sytuację może być wykup AC z odnawialną sumą ubezpieczenia. Kolejną cenną informacją, o której zapominamy, jest fakt, że nasz pojazd traci na wartości i starzeje się w miarę upływu czasu, a ubezpieczyciel w przypadku szkody musi uwzględnić wartość samochodu w dniu zdarzenia. Rozwiązaniem jest wykup stałej sumy ubezpieczenia.

Opłacalne ryzyko ?

Aby uzyskać odszkodowanie z AC wybierasz sposób likwidacji szkody. Istnieją dwie metody likwidacji szkody: serwisowa i kosztorysowa. W przypadku tej pierwszej warsztat współpracujący z ubezpieczycielem dokona bezgotówkowej naprawy twojego samochodu. Przy metodzie kosztorysowej, oferowanej w tańszych polisach, otrzymujesz pieniądze na konto i sam podejmujesz decyzję, w którym serwisie, czy warsztacie naprawisz auto. Może się jednak zdarzyć tak, że wypłacona kwota pieniędzy nie pokryje wystarczająco kosztów naprawy.

Inna alternatywa dla wypłaty odszkodowania z tytułu AC.

Kiedy nie radzimy sobie z zawiłościami umów ubezpieczeniowych, warto  zasięgnąć porady fachowych podmiotów, zajmujących się prowadzeniem tego typu spraw i pomocą w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań. Niektóre z takich instytucji prawnych oferując całkowity odkup szkody, rozwiązują problematyczną sytuację, co jest niezwykle szybkim i najwygodniejszym sposobem, który gwarantuje zaoszczędzenie sobie niepotrzebnego stresu.

Odmowa wypłaty odszkodowania.

Istnieje szereg sytuacji, w których musimy liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania. Należą do nich m. in. sytuacja, w której pozostawimy w pojeździe kluczyki i dokumenty samochodu, gdy nie mamy aktualnych badań technicznych pojazdu lub gdy doprowadzimy do uszkodzenia samochodu będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
W każdej sytuacji przy zakupie polisy warto uważnie przeczytać oferowane warunki i gruntownie przemyśleć nasz wybór.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male