YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Jesteś właścicielem klasyka? Sprawdź, czy możesz zarejestrować go jako zabytek

8 sierpnia 2019 10:22:51 | autor: Porada eksperta
Niektórym wydaje się, że każdy stary samochód to zabytek, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Do niedawna wystarczyło, że dany pojazd miał co najmniej 25 lat, a ostatni egzemplarz tego modelu zjechał z taśm produkcyjnych 15 wstecz i nie było żadnych problemów, by zarejestrować go jako zabytkowy. Dlatego właśnie samochody sprowadzane do nas ze Szwajcarii, Niemiec i Holandii bardzo szybko przyozdabiały żółte tablice rejestracyjne. Niedawno jednak zaszły w prawie pewne zmiany, przez które przebrnięcie przed procedurę rejestracji auta jako zabytkowego może być trudniejsze niż Ci się wydaje.

Jakim autom przysługuje miano zabytku?

Zmiany, jakie zaszły w przepisach nie dotyczą wieku pojazdu, ani tego, kiedy został wycofany z produkcji. To, że kwestia ta pozostała bez zmian nie oznacza jednak, że pojazd spełniający oba wymagania zostanie uznany zabytkiem. Dlaczego? Finalna decyzja o przyznaniu żółtych blach zostaje bowiem w rękach wojewódzkiego konserwatora zabytków, który co prawda może, ale wcale nie musi respektować obowiązujących przepisów.

Zabytkiem najprawdopodobniej nie zostanie uznany model, który będzie zbyt pospolity, jak również taki, który nie spełni kryterium wieku. Z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku rejestracyjnego mogą pożegnać się również właściciele modelu, który posiada zauważalne zmiany podwozia, układu kierowniczego, hamulcowego albo silnika.

Twój samochód nie spełnia kryteriów? Nic straconego!

Okazuje się, że wojewódzki konserwator zabytków może poczynić pewne odstępstwa od normy i przymknąć oko na to, że samochód ma mniej niż 25 lat. Ale jest pewien haczyk – musi on spełniać inne warunki.

Na specjalne traktowanie zasługują pojazdy dokumentujące ważne etapy rozwoju techniki, w przeszłości były związane z osiągnięciami sportowymi lub były użytkowane przez osoby o wysokiej randze w społeczeństwie. Z kwitkiem nie zostaną też odprawieni właściciele pojazdów odrestaurowanych zgodnie z technologią z okresu ich produkcji.

Czy warto zarejestrować pojazd jako zabytkowy? Oczywiście, że tak, choćby dlatego, że z tego tytułu można starać się o specjalne ubezpieczenie dla klasyków. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male