YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Jubileusz TPN

2 grudnia 2013 17:07:23 | autor: red.
Towarzystwo Przyjaciół Nauk obchodzi w tym roku 45-lecie działalności. Uroczyste spotkanie z tej okazji zaplanowano na 3 grudnia w sali konferencyjnej MOK.

TPN organizuje i współorganizuje obchody wielu patriotycznych rocznic. Z inicjatywy Towarzystwa od kilkunastu lat odbywa się marsz-patrol, upamiętniający Krwawe Dni Międzyrzeca.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13. W programie zaplanowano: informację o działalności TPN (prezes Ryszard Turyk), podsumowanie obchodów rocznicy Powstania Styczniowego w powiecie bialskim (dr Szczepan Kalinowski), wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu „Bohaterowie powstania styczniowego w regionie”, wręczenie dyplomów działaczom TPN, wystąpienia zaproszonych gości. W części artystycznej wystąpi młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk rozpoczęło działalność 19 grudnia 1968 roku. Głównym inicjatorem jego powołania był dr Marian Kowalski. W 1969 roku ukazał się pierwszy tom sztandarowego wydawnictwa TPN – Rocznika Międzyrzeckiego. Od tego czasu wydano czterdzieści dwa tomy Rocznika – ostatni w minionym roku.

Marian Kowalski pełnił funkcję prezesa TPN do 1996 roku. W kwietniu 1997 roku na nadzwyczajnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym nowym prezesem został Ryszard Turyk, który pełni tę funkcję do dziś. Siedziba TPN mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Działalność TPN określa statut. Czytamy w nim: „Celem Towarzystwa jest: prowadzenie i realizacja prac naukowo-badawczych we wszystkich kierunkach naukowych oraz popularyzowanie wiedzy, nauki i kultury wśród najszerszych kręgów społeczeństwa miasta Międzyrzeca Podlaskiego i Międzyrzecczyzny; inicjowanie i koordynowanie badań naukowych oraz rozwój zaplecza naukowo-badawczego dla potrzeb środowiska naukowego i gospodarczego miasta Międzyrzeca Podlaskiego i Międzyrzecczyzny; Towarzystwo realizuje swoje cele przez: współdziałanie z instytucjami i organizacjami zainteresowanymi działalnością Towarzystwa; organizowanie sesji i posiedzeń naukowych, odczytów i zebrań publicznych o tematyce naukowej; współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami i ośrodkami naukowymi, organizacjami politycznymi społecznymi w sprawach objętych statutem towarzystwa; wydawanie organu Towarzystwa Rocznika Międzyrzeckiego oraz publikacji monograficznych, prac naukowych popularnonaukowych i innych”.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male