Obecne przepisy w Polsce ustanawiają wiek emerytalny na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieje możliwość późniejszego przejścia na emeryturę, co wiąże się z podwyższeniem wysokości świadczeń.
Wysokość emerytury opiera się na zgromadzonym kapitale i obliczona jest według wzoru, gdzie sumę zgromadzonych składek emerytalnych dzieli się na średni prognozowany wiek dalszego życia wyliczony według kryteriów GUS.
Dłuższy czas pracy przekłada się na więcej składek emerytalnych, a kontynuowanie pracy po przejściu na emeryturę dolicza kolejne – każda dodatkowa składka to wyższa emerytura. Dlatego warto sprawdzać informacje dostępne m.in. na GoWork.pl , gdzie temat emerytury został omówiony szczerzej.
Decyzja o emeryturze powinna być przeanalizowana pod kątem Twojej sytuacji finansowej – obecnej i przyszłej – a także tego, jak wygląda Twój stan zdrowia. Jeżeli dysponujesz oszczędnościami, inwestycjami czy jakimikolwiek innymi źródłami dochodu, może się okazać, że potencjalnie niska wysokość świadczeń nie będzie dla Ciebie przeszkodą.
Warto także rozważyć, czy zdrowie pozwala Ci na dalszą pracę, czy jednak wolisz odpocząć, nawet kosztem pogorszenia Twojej sytuacji finansowej. Realne koszty życia po przejściu na emeryturę mogą się nieco zmniejszyć – oszczędzasz bowiem na dojazdach do pracy i innych wydatkach związanych z działalnością zawodową.
Faktem jednak jest, że świadczenie nigdy nie jest tak wysokie, jak Twoja ostatnia pensja. Warto rozważyć więc wszystkie za i przeciw.
Wcześniejsza emerytura jest możliwa w niektórych przypadkach. Osoby pracujące w szczególnych warunkach, jak np. policjanci, górnicy, hutnicy, kolejarze czy ratownicy medyczni mogą skorzystać z tej opcji ze względu na szkodliwe lub niebezpieczne warunki swojej pracy.
Niektóre grupy zawodowe, jak np. nauczyciele, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę ze względu na wysługę lat, w ramach świadczenia kompensacyjnego.
Są to również rolnicy, którzy spełniają warunki wyznaczone przez KRUS oraz osoby pobierające emeryturę pomostową, czyli pracujące w trudnych warunkach po 1999 roku. Warto zorientować się w innych szczególnych przypadkach, może sę bowiem okazać, że Tobie także przysługuje ta możliwość.
Plusem rozwiązania jest zdecydowanie możliwość wcześniejszego odpoczynku i szansa na dodatkowy zarobek, jeżeli czujesz się nadal na siłach. T o także gwarancja lepszego stanu zdrowia, szczególnie jeżeli wcześniej Twoja praca była trudna albo niebezpieczna.
Wadą jest niższe świadczenie ze względu na mniejszą ilość składek oraz fakt, że nie będą już one waloryzowane, bo kapitał nie powiększy się o kolejne składki.
Warto przeanalizować wszystkie czynniki i wybrać takie rozwiązanie, które przyniesie Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa!
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny