YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Kolejna zbiórka na pomnik Peowiaków

7 listopada 2017 19:14:04 | autor: redakcja
Około 6 tysięcy złotych zebrano podczas kwesty na cmentarzu parafialnym w Dniu Wszystkich Świętych. Pieniądze tradycyjnie zbierali harcerze i członkowie Akcji Katolickiej.

To już piąta kwesta, z której pieniądze będą przeznaczone na "przebudowę pomnika żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej" na cmentarzu parafialnym przy ulicy Brzeskiej. Uzbierano już na ten cel 35 tys. zł.

Tymczasem władze miasta mają problem z ogłoszonym konkursem rzeźbiarskim na opracowanie koncepcji projektowej pomnika. Nadesłano tylko dwie propozycje i żadna z nich nie nadaje sie do realizacji. Nie spełniają bowiem zaleceń konserwatora zabytków. Te natomiast zakładają jedynie renowację centralnej części obecnej kwatery Peowiaków - granitowego nagrobku z krzyżem i podstawą z kamieni narzutowych. Konserwator zgodził się na wymianę betonowego ogrodzenia kwatery na nowe wykonane z materiału szlachetnego. Do rewaloryzacji przeznaczył zieleń w obrębie kwatery. Tablicę inskrypcyjną można wymienić lub odnowić. Największe możliwości dotyczą nagrobka Aleksandra Dubienieckiego. Konserwator uważa, że można go nawet przenieść w inne miejsce.

Władze miasta maja teraz dwie mozliwości. Pierwszą jest skoncentrowanie się na pracach zalecanych i dopuszczonych przez konserwatora zabytków. Druga to rozpisanie nowego konkursu. Wyłoni on projekt obelisku, który stanie na granicy obecnej mogiły Peowiaków.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (7 listopada 2017 21:57:36) Ps. Oczywiście władze miasta mają także trzecią możliwość, którą jest realizacja zarówno pierwszej jak i drugiej możliwości. autor: autor
    logo male