YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Kolejowa rocznica

10 sierpnia 2017 19:39:16 | autor: Redkacja
Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego przygotowuje wystawę z okazji 150. rocznicy uruchomienia Kolei Warszawsko–Terespolskiej. Będzie ja można oglądać od 26 sierpnia na Placu Jana Pawła II.

150 lat Kolei Warszawsko – Terespolskiej (źródło: www.mederecensis1390.pl)

W 2017 roku przypada 150 rocznica uruchomienia linii kolejowej na trasie Warszawa – Terespol. Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Historii Miedzyrzeca Podlaskiego przygotowuje wystawę poświęconą temu wydarzeniu "Szybciej… Wygodniej… Bezpieczniej…". Będzie ją można oglądać w ekspozytorach na Placu Jana Pawła II od 26 sierpnia do 10 września.

Stowarzyszenie chce przybliżać mieszkańcom i przyjezdnym historię miasta poprzez propagowanie starych fotografii i dokumentów. Elementem tych działań jest m.in. zaplanowana wystawa.

Linię Warszawsko–Terespolską wybudowało w latach 1866–1867 Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko–Terespolskiej, z inicjatywy przedsiębiorcy i bankiera Leopolda Kronenberga. Wcześniej funkcjonowały już dwie linie kolejowe Warszawsko–Wiedeńska i Warszawsko–Petersburska. Nowa linia była więc trzecią, która powstała na terenie Królestwa Polskiego.

Uroczystość wmurowania symbolicznego „kamienia węgielnego” odbyła się w Warszawie w dniu 27 września 1866 r.

W roku 1891 Kolej Warszawsko–Terespolską połączono z Koleją Nadwiślańską. Podczas I wojny światowej, w okresie okupacji niemieckiej, przebudowano tory na normalną europejską szerokość (do tej pory były o 89 mm szersze, budowano je według standardów rosyjskich). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zarząd nad tą linią kolejową przejęły Polskie Koleje Państwowe.

(źródło: Stowarzyszenie Miłośników Historii Miedzyrzeca Podlaskiego)

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male