YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Kryminał w Drelowie

20 października 2011 22:11:21
20 października Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie gościła Marcina Wrońskiego, autora popularnej serii kryminałów, opowiadających o przygodach komisarza Maciejewskiego.

Tropiącym fakty z życiorysu pisarza uczestnikom spotkania autorskiego udało się ustalić jak powstał kryminalny cykl, którego akcja dzieje się w międzywojennym Lublinie.

Około 15 lat temu Wroński przeglądając w bibliotece przedwojenne gazety wpadł na pomysł napisania lubelskich kryminałów retro. Udało mu się go zrealizować dopiero w 2006 roku.

Pierwsza z książek - "Morderstwo pod cenzurą", przenosi czytelników do roku 1930 i opowiada o brutalnym morderstwie, którego ofiarą był redaktor prawicowej gazety. W drugiej książce - "Kino Venus", komisarz Zyga Maciejewski tropi handlarzy żywym towarem. Najnowsza przygoda komisarza - "A na imię jej będzie Aniela" - według autora najlepsza z serii - opowiada o śledztwie prowadzonym w czasach okupacji.

Opowiadając o każdej z książek, Marcin Wroński serwował słuchaczom różne ciekawostki i anegdoty. Dodatkową atrakcją były krótkie filmy poświecone przygodom Zygi.

Autor opowiadał również o swoich wczesniejszych książkach ("Obsesyjny motyw babiego lata", czy też niedawno wydane "Officium secretum. Pies pański"), w których obnażał mechanizmy władzy, odkrywał tajemnice środowiska mediów i pokazywał mentalność ludzi dawnego i obecnego systemu.

Zrealizowane w ramach programu "Instytuty Książki - Tu czytamy" spotkanie z Marcinem Wrońskim pozwoliło uczestnikom wczuć się w klimat dawnego Lublina, jego kamienic, knajp, ulic. Autor przedstawił interesujący obraz ówczesnego życia. Jego opowieści oddziaływały na wyobraźnię. Jeżeli na spotkaniu były osoby, które jeszcze nie czytały o przygodach Zygi Maciejewskiego, to teraz z pewnością siegną po ksiązki Wrońskiego.

Na zakończenie spotkania każdy mógł zamienić z autorem kilka słów oraz otrzymać dedykację i autograf. Rozdany został także pierwszy numer "Expresu Kryminalnego" - dostępny w drelowskiej bibliotece.

Marcin Wroński jest autorem pięciu powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Studiowała na KUL. Debiutował zbiorem opowiadań Udo pani Nocy (1992). Był felietonistą i dziennikarzem radiowym oraz redaktorem w kilku wydawnictwach. Największy sukces odniósł jako autor kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2009 roku otrzymał honorowy tytuł Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej. Obecnie pracuje nad czwartą powieścią o Maciejewskim - "Skrzydlata trumna", w którym Lublin zaprezentowany zostanie jako miasto przemysłu lotniczego. Pracuje także nad piątym kryminałem - "Pogrom w przyszły wtorek".


Marcin Wroński w Drelowie


 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male