YouTube Facebook fotogalerie
miasto Międzyrzec Podlaski

Maluchy z Trójki dbają o zęby

13 listopada 2015 16:13:01 | autor: Przedszkole Nr 3/redakcja
Bardzo ważne jest uświadamianie dzieci oraz rodziców o konieczności wykonywania zabiegów higienicznych, racjonalnym odżywianiu i okresowej kontroli zębów u stomatologa.

Profilaktyka jest kluczem do sukcesu w walce próchnicą! Przedszkole mając na uwadze zdrowie swoich wychowanków realizuje programy profilaktyczne. Jednym z nich jest Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”, który koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Działania skierowane do dzieci mają zachęcić je do codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

W ramach programu Akademia Aquafresh 30 września o godz. 12 placówka dołączyła do przedszkoli ustanawiających Rekord Guinnessa w największej liczbie osób szczotkujących zęby w tym samym czasie.

Poprzez działania edukacyjne skierowane do dzieci, rodziców i nauczycieli kształtowano u przedszkolaków nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej. W trakcie realizacji programu dzieci poznały bohaterów Pastusiowej Krainy, dowiedziały się skąd biorą się zęby, otrzymały naklejki, kolorowanki, łamigłówki z Pastusiami. Za udział w programie placówka otrzymała Certyfikat Pastusiowego Przedszkola Akademii Aquafresh.

Kolejnym działaniem jest udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Jednym z najpowszechniejszych zagrożeń dla zdrowia większości dzieci w Polsce jest choroba próchnicowa zębów. Wpływając na cały organizm, przyczynia się do poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Badania naukowe dowodzą, że skuteczne zapobieganie próchnicy jest możliwe dzięki upowszechnianiu wiedzy o sposobie ochrony przed tą chorobą, dlatego przedszkole włączyło się w upowszechnianie tej wiedzy. Jednym z kroków podjętych w tym celu było uczestnictwo nauczycieli w szkoleniu: „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Przedszkole otrzymało pakiety materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych (materiały dla nauczycieli, scenariusze zajęć z dziećmi, maskotki i filmy edukacyjne), które pomogą prowadzić atrakcyjne i ciekawe zajęcia dla najmłodszych z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Zestawy do mycia zębów dla dzieci będą zachęcać je do dbania o czystość i zdrowie zębów.

Rodzice za pośrednictwem przedszkola otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zęby swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male