YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Masz kredyt mieszkaniowy we frankach?

8 listopada 2019 20:17:26 | autor: Tekst sponsorowany
Słynny ostatnio wyrok TSUE z 03 października 2019 r. otwiera szeroko drzwi do wygrania procesów przeciw bankom, zmierzających m.in. do unieważnienia w całości umów kredytowych.

Wskutek nieważności umowy, Bank musi zwrócić wszystkie wpłacone mu przez klienta pieniądze, a klient winien zwrócić tylko pieniądze w kwocie pierwotnie otrzymanej od banku, bez odsetek prowizji i innych dodatkowych opłat.

Tak istotny wyrok trybunału europejskiego potwierdza  coraz powszechniejszą linię orzeczniczą, korzystną dla frankowiczów, w szczególności stosowaną przez sądy warszawskie. Ponieważ centrale większości banków mieszczą się w Warszawie, co przesądza o składaniu pozwów w Warszawie, stąd można mówić wręcz o zbiegu coraz korzystniejszych i realnych warunków  do wygrywania tzw. procesów frankowych.   W zeszłych latach sądy obu instancji uznawały kredyty frankowe za nieważne. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekał, że umowa kredytu indeksowanego zawiera nieuczciwe postanowienia umowne w postaci klauzul indeksacyjnych, które są bezskuteczne wobec kredytobiorcy. Ich wyeliminowanie z umowy prowadzi zaś do nieważności całej umowy kredytu. Ten sam Sąd wydał wyrok, w który nakazał bankowi zwrot kwot pobranych na podstawie abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji kredytu.

Pierwszy po wyroku TSUE, prawomocny wyrok sprzed dwóch dni w sprawach frankowych, Sądu Apelacyjnego w Warszawie ( sygn. VIACa 264/19) nie stwierdził nieważności całej umowy kredytu, jednak i tak stał się niezmiernie korzystny dla frankowiczów. Wyrok ten uznał kredyt, jako kredyt złotówkowy nieoprocentowany, a jednocześnie Sąd wskazał, iż całość franków zapłaconych przez kredytobiorców jest obecnie do zwrotu przez bank  i  to fizycznie w walucie CHF, co daje znaczną korzyść kursową.

W ten sposób europejska linia orzecznicza wsparła stanowisko sądów stających po stronie kredytobiorców. I to nie tylko dlatego, że kredytobiorcy nie wiedzieli o ryzyku walutowym, czy wprowadzano ich w błąd przy zaciąganiu kredytów. Przesądzająca jest zakazana konstrukcja tzw. klauzul abuzywnych, które nie spełniają wymogów prawa chroniącego konsumentów ( w myśl Dyrektywy Rady EWG 93/13).

Jeśli masz kredyt  we „franku”,  możesz w pierwszej kolejności dochodzić unieważnienia całej umowy jak też walczyć o bardzo korzystne przeliczenie kredytu na złote i zwrot  wpłaconych pieniędzy.

Wyroki jakie już zapadły, otwierają pokrzywdzonym kredytobiorcom różnorodne możliwości, począwszy od  przeliczenia kredytu po korzystnym kursie z daty zawarcia umowy i zmiany w kredyt złotowy przy zachowaniu niskiego oprocentowania, a skończywszy nawet na unieważnieniu w całości umowy kredytowej.

Zwlekanie ze złożeniem sprawy do sądu jest niekorzystne, z uwagi na możliwe przedawnianie się części roszczeń, jak i nieprzewidywalną, przyszłą kondycję finansową banków.
Należy jednak pamiętać, że każda sprawa wymaga indywidualnej oceny skomplikowanego stanu prawnego i faktycznego, w celu potwierdzenia zasadności odpowiednich roszczeń wobec danego banku oraz wyboru stosownej taktyki procesowej i przedsądowej. 

Autor – Arkadiusz J.

Pragniemy poinformować, że nasza Kancelaria specjalizuje się w poruszanych wyżej zagadnieniach, prowadzi przeliczenia roszczeń, sporządza pozwy oraz składa sprawy do sądów przeciw bankom.

Kontakt:
MECENAS Kancelaria Radców Prawnych
tel.  505 98 98 72; e-mail: biuro@krpkl.pl
 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (15 listopada 2019 20:00:29) Ile Mecenasy kasują zaprowadzenie sprawy. autor: gość
  (9 listopada 2019 22:11:45) FRANKI A kto liczy na profity? Człowieku, nie masz zielonego pojęcia a piszesz, gardzisz i opluwasz. Wiesz co to klauzule abuzywne? Na czym to wszystko polegało? Jadem plujesz jak nie na tych, to na tamtych. autor: do polek
  (9 listopada 2019 22:11:20) FRANKI A kto liczy na profity? Człowieku, nie masz zielonego pojęcia a piszesz, gardzisz i opluwasz. Wiesz co to klauzule abuzywne? Na czym to wszystko polegało? Jadem plujesz jak nie na tych, to na tamtych. autor: do polek
  (9 listopada 2019 20:56:43) Nie liczymy na litość czy modlitwę. Chodzi o prawa i świadomość autor: gość
  (9 listopada 2019 20:09:55) Też spłacam kredyt mieszkaniowy,tylko w złotówkach.Biorąc go nie liczyłem na profity.Trzeba myśleć przy podejmowaniu decyzji na długie lata.Jak brałeś kredyt to cieszyłeś się,że ci bank prezent zrobił w postaci mniejszego oprocentowania a teraz jest rozczarowanie. autor: Do:Polek
  (9 listopada 2019 18:22:48) SŁUCHAJCIE -JEŚLI NIE ZNACIE CAŁOŚCI KREDYTÓW FRANKOWYCH ,A KIERUJE WAMI TYLKO ZAWIŚĆ TO ZAMKNIJCIE SWOJE ZAWISTNE MORDY NIC TU PO WAS autor: POLEK
  (9 listopada 2019 10:26:43) Też uważam,że nie powinni być ulgowo traktowani.Biorąc kredyt na długie lata w obcej walucie trzeba się liczyć ze zmianami.Ciekawe czy gdyby frank potaniał, to czy dopłaciliby bankowi różnicę? autor: Gość
  (9 listopada 2019 09:28:26) ... Gardzę frankowiczami. Każdy zdrowo myślący człowiek i mający chociaż jako takie pojęcie o ekonomii, wie, że kredyty bierze się zawsze w takiej walucie w jakiej się zarabia. Nabrali dużo niżej oprocentowany kredytów i myśleli, że oszukali system, frank padł i nagle wielkie zdziwienie. Może ktoś mi dopłaci do moich kredytów w złotówkach, co?? Gardzę wami frankowicze. autor: ...
  logo male