Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10.6°C
Kontakt
Region

Mgła lekowa: Na czym polega i jak powoduje objawy podobne do demencji

23 czerwca 2022 22:25 | autor: Tekst Sponsorowany

Eksperci twierdzą, że u wielu starszych osób, które przyjmują liczne leki na receptę, może wystąpić "mgła lekowa", która przypomina objawy demencji. Leki przeciwbólowe, nasenne i antydepresyjne to tylko niektóre z recept, które mogą powodować taką mgłę.

Co ją powoduje, jak z nią walczyć i czy jest szansa, żeby jej uniknąć?

Kontrola nad listą leków

Samo przyjmowanie leków może być łatwe, ale przeglądanie długiej listy pod kątem potencjalnych skutków ubocznych jest trudniejsze. Eksperci sugerują, by osoby starsze i ich opiekunowie poświęcili trochę czasu na spotkanie z lekarzem odnośnie swoich recept, by zapobiec czemuś, co niektórzy nazywają "mgłą lekową". Leki mogą powodować zamroczenie, a nawet pogarszać stan demencji, dlatego ważne jest, by aktywnie podchodzić do kwestii rozumienia przepisywanych leków - zwłaszcza, że ponad 4 na 10 starszych osób zażywa 5 lub więcej leków dziennie. Jesteś zdezorientowany, ciągle o czymś zapominasz, a Twoje reakcje stają się coraz wolniejsze? Jeśli przyjmujesz dużą dawkę leków, dobrze się im przyjrzyj. Istnieje szansa na odwrócenie skutków ubocznych spowodowanych niektórymi lekami. Jeśli szukasz więcej informacji to zapraszamy na www.ogloszenia24m.pl

Przyczyny powstawania mgły lekowej

Z wiekiem często spada wydolność nerek, co powoduje, że leki są w mniejszym stopniu wydalane z organizmu, a ich poziom może się w nim zwiększać. Jeśli jesteś młody i zdrowy, a dostajesz lek, który może powodować zmiany poznawcze, zazwyczaj masz wystarczającą rezerwę w mózgu, aby mózg był w stanie je zwalczyć i funkcjonować normalnie. W przypadku osób starszym, szczególnie cierpiących na wiele chorób współistniejących te procesy są znacznie spowolnione.

Lekarstwa, które wywołują skutki uboczne

Najważniejsze leki, na które należy zwrócić uwagę, to leki przeciwbólowe, nasenne, antycholinergiczne, przeciwdepresyjne i inne psychotropowe. Klasa leków antycholinergicznych jest często uważana za „najgorszego przestępcę”. W przypadku wszystkich z wymienionych leków częstym problemem są błędy w przyjmowaniu leków, senność i zwiększona dezorientacja oraz pogorszenie chodu i równowagi. W tej kategorii znajdziesz więcej produktów leczniczych www.ogloszenia24m.pl/zdrowie-i-uroda/leki-bez-recepty/ Lekarz może zasugerować alternatywę dla leków, które potencjalnie

mogą powodować skutki uboczne lub pomóc rozdzielić podawane leki, które w połączeniu mogą wywołać niepożądane skutki.
Jeśli ktoś z Twojego otoczenia ma problemy, które na pierwszy rzut oka są powiązane z demencją, upewnij się, że nie jest to spowodowane konkretnymi lekami.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny