YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Międzyrzecczyzna w przededniu i podczas II Wojny Światowej

25 października 2017 20:29:33 | autor: Redakcja / GOK Międzyrzec Podlaski
23 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach odbyło się otwarcie wystawy „Międzyrzecczyzna w przededniu i podczas II Wojny Światowej”.

„Międzyrzecczyzna w przededniu i podczas II Wojny Światowej” – otwarcie wystawy w Rudnikach (fot. GOK w Międzyrzecu Podlaskim)

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudnikach Monika Skórska otworzyła uroczystość witając przybyłych gości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Krzysztof Adamowicz, który podkreślił znaczenie tego typu wydarzeń – istotne jest aby utrwalić to co ulotne, ocalić od zapomnienia naszą historię.

Historyk i regionalista Sławomir Litwiniuk opowiedział o prezentowanych fotografiach i materiałach – w większości pochodzących z jego zbiorów. Fotografie prezentowane na wystawie obrazują różne aspekty życia w przededniu i podczas II Wojny światowej: od zagadnień militarnych poprzez funkcjonowanie OSP  i lokalnego sklepu po rozrywki i zabawy a także dokumenty (legitymacje strażackie, świadectwa szkolne i wiele innych) i rekwizyty.

Wśród przemawiających znaleźli się ponadto: Mieczysław Kalicki – członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Piotr Semeniuk - prezes Towarzystwa Sympatyków Historii i Kultury Ziemi Międzyrzeckiej .

Zainaugurowana wystawa jest już trzecią tego typu inicjatywą na terenie gminy w ostatnich latach –  dwie poprzednie edycje, których tematyką było życie codzienne mieszkańców Wysokiego i okolic oraz oświata na terenie gminy Międzyrzec Podlaski w latach 1920-1960, odbyły się w Domu Ludowym w Wysokim.

Tegoroczna edycja – dzięki współpracy gminnych instytucji kultury ze Szkołą Podstawową w Rudnikach pozwoliła na szerszy dostęp do wystawy dzieci i młodzieży. Już od wejścia do szkoły przybyłych na wystawę gości witali uczniowie przebrani w stroje z epoki.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli sie: Wójt Gminy Krzysztof Adamowicz, Radni Gminy: Jarosław Czapski, Piotr Siłaczuk i Sławomir Zaniewicz, p.o. dyrektora GOK Michał Teofilski, Monika Sierpień-  Kierownik Referatu Oświaty, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach Katarzyna Radzikowska, Dyrektor Szkoły Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach Zenon Domański, dyrektor  Szkoły Podstawowej w Tuliłowie Agata Chołodzińska – Zgorzałek, Monika Stefaniuk- sołtys wsi Wysokie, a także nauczyciele i pasjonaci historii z obszaru całej międzyrzecczyzny.

Inauguracji wystawy towarzyszył słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach.

Współorganizatorem wystawy był Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.


Wystawa zdjęć międzyrzecczyzny z okresu wojny


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male