YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Mini Maraton Kodowania w Żerocinie

18 grudnia 2018 10:26:43 | autor: Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie
Podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, czyli 5 grudnia 2018 r. oraz z okazji zbliżających się Mikołajek w Żerocinie zorganizowany został „Mini Maraton Kodowania: Matematyczne nauczanie przez kodowanie”.

"Świętujemy gdy kodujemy" - mini-maraton z kodowania w Żerocinie (fot. Beata Korolczuk)

Celem spotkania było zapoznanie uczniów klas: I – VI z różnymi formami kodowania. Ta innowacyjna metoda nauczania przyniosła uczniom wiele emocji. Niektóre zadania okazały się dość proste, inne natomiast wymagały więcej wysiłku intelektualnego oraz sprytu i spostrzegawczości. Nie wszyscy uczestnicy potrafili sprostać w równej mierze stawianym przed nimi wyzwaniom, ale w poszczególnych konkurencjach  nie chodziło o zajęcie pierwszego miejsca, tylko o poznanie podstaw programowania i kodowania.

Wolontariusze zostali przydzieleni do poszczególnych stacji, gdzie czuwali nad prawidłowością rozwiązywanych zadań i przyznawali uczestnikom określoną liczbę punktów.
Pierwsze zadanie „Układanie kolorowych kółek na planszy” przypominało układanie kostki Rubika. Kolejna konkurencja polegała na odszyfrowaniu ukrytego obrazka w podanym kodzie. Z pozoru łatwe zadanie przysporzyło niektórym uczestnikom niemało trudności. Trzecia stacja to działania matematyczne. Młodsi zmagali się z dodawaniem i odejmowaniem, zaś starsi sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia.

Kolejna stacja, czyli zaszyfrowany tytuł książki zróżnicował grupy pod względem czasu potrzebnego do wykonania zadania.  W dwóch kolejnych wyzwaniach uczestnicy budowali wieże z kolorowych kubeczków plastikowych według kodu obrazkowego i zaszyfrowanej instrukcji. Zadanie pod szyldem „Krzyżówki matematyczne” przez większość grup zostało pokonane dosyć sprawnie, gdyż chodziło o podanie rozwiązania głównego, a nie wypisywanie wszystkich haseł w krzyżówce.

Maraton został zorganizowany przez Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Żerocinie we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu „Z Potrzeby serca” działającym przy Szkole Podstawowej w Żerocinie.

Mini Maraton kończyło nietypowe zadanie, które polegało na zaprogramowaniu Photona za pomocą specjalnej aplikacji na tablecie Photon Draw. Photon nie tylko miał poruszać się w określonym kierunku na danym odcinku, ale także świecić kolorowymi światełkami i wydawać określone dźwięki. W rezultacie konkurencja ta okazała się nie tyle wyzwaniem co świetną zabawą.  

Po podsumowaniu wyników wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek a najlepsi, czyli „Mistrzowie Kodowania”, z największą ilością zdobytych punktów, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 


Mini-maraton z kodowania w Żerocinie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male