Mistyczka Rozalia Celakówna bohaterką spektaklu "Świętość to miłość"
Grupa Teatralna "Zjednoczeni" z Żerocina każdego roku zaprasza swoją coraz liczniejszą publiczność na spektakle o tematyce religijnej, których przesłanie jest jednoznaczne: światu potrzeba dobrych wzorców, pomagających rozróżnić, co jest dobre, a co złe. Bohaterką tegorocznego amatorskiego, lecz profesjonalnego w swojej oprawie i przekazie oraz wzbudzającego wiele pozytywnych emocji przedstawienia "Świętość to miłość", była Rozalia Celakówna, apostołka Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Spektakl poświęcony postaci Rozalii Celakówny (1901–1944) – apostołce Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, został wystawiony 9 listopada w domu ludowym w Żerocinie, gdzie zgromadzonych powitali wspólnie proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie ks. Kazimierz Jóźwik oraz reżyser i scenarzysta Marlena Michalczuk.
– To, co tutaj za chwilę zobaczymy, to coś, nad czym trzeba się zastanowić i wziąć do własnego serca. Główne przesłanie to intronizacja Chrystusa w naszym sercu, rodzinie, Ojczyźnie. Chodzi o to, by Chrystus miał pierwsze miejsce w moim życiu, ale trudno mówić o intronizacji, jeśli będę żył w grzechu ciężkim, trudno mówić o tym, że Chrystus będzie na tronie, kiedy będę żył w skłóceniu z drugim człowiekiem… Ten spektakl pokaże nam, że musimy od siebie bardzo dużo wymagać. To, co dziś zobaczymy, chciejmy przepuścić przez własne serce, a myślę, że wiele możemy skorzystać – mówił tytułem wstępu ks. Kazimierz Jóźwik .
Aktorzy grupy teatralnej „Zjednoczeni” z Żerocina po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i już od pierwszego momentu swojego pojawienia się na scenie wzbudzili zachwyt publiczności, która wypełniła salę domu ludowego po brzegi. Efektowne dekoracje, gra świateł, kostiumy skrojone na miarę, a do tego ciekawa, powielana od lat forma wypowiadania kwestii poza sceną, dopełniły całości i złożyły się na kolejny sukces. Publiczność miała okazję poznać postać Rozalii Celakówny, począwszy od jej beztroskich lat dziecięcych po trudną dorosłość, oglądając kolejne przejmujące sceny ukazujące jej codzienność pośród rodziny, a później personelu i pacjentów Szpitala św. Łazarza, gdzie pełniła rolę pielęgniarki, doświadczając niezrozumienia otaczających ją ludzi, jak również mistycznych spotkań z Jezusem Chrystusem, który powierzył jej ważną życiową misję.
Aktorzy wzorem lat ubiegłych odtwarzali swoje role w ciszy, jedynie poruszając ustami, natomiast ich kwestie odczytywali narratorzy, a warto podkreślić, że właśnie ta formuła spektaklu jeszcze pełniej pozwala wczuć się w mistyczną atmosferę, a samej grupie teatralnej nadaje naturalności i wyjątkowości, stwarzając możliwość odgrywania kilku ról i ośmielając tych, którzy niepewnie czują się jako publiczni mówcy.
W spektaklu „Świętość to miłość” wzięli udział:
Marcin Lewczuk – Pan Jezus
Lena Martyniuk – mała Rozalia
Anna Sulowska – dorosła Rozalia
Małgorzata Charewicz – mama Rozalii, pielęgniarka, narrator – głos pacjentki
Kazimierz Popijantus – tata Rozalii, pacjent
Mirosław Siejka – kapłan
Nikodem Michalczuk – ministrant
Ireneusz Panasiuk – wędrowiec, zły duch
Wiktor Sulowski – zły duch
Edyta Szafrańska – zły duch, pielęgniarka, pacjentka
Elżbieta Panasiuk – zły duch, pacjentka, narrator – głos pielęgniarki
Agata Filipiuk – siostra Rozalii, pacjentka, narrator – głos Maryi
Teresa Michalczuk – pielęgniarka, narrator – głos pacjentki
Maja Sadowik – narrator – głos małej Rozalii
Elżbieta Ostapiuk – narrator – głos mamy Rozalii i pielęgniarki
Teresa Zacharuk – narrator – głos dorosłej Rozalii
Eugeniusz Hajczuk – narrator – głos taty Rozalii i pacjenta
Karolina i Daniel Bieniek – oprawa muzyczna
Artur Michalczuk – oprawa świetlna, scenografia
Krzysztof Sulowski – narrator – głos wędrowca, kapłana i Pana Jezusa, reżyser
Marlena Michalczuk – narrator – głos pacjentki i pielęgniarki, reżyser, scenarzysta
Na zakończenie wszyscy aktorzy, dumnie dzierżąc flagi narodowe, zaśpiewali wspólnie Polski Hymn Chrześcijański, będący wyrazem wiary, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, z którym – jak podkreślono – utożsamia się cała grupa teatralna, ponieważ oparty jest na solidnym fundamencie – Jezusie Chrystusie.
Spektakl o Rozalii Celakównie „Świętość to miłość” to już trzecie przedsięwzięcie grupy teatralnej „Zjednoczeni” z Żerocina, która powstała zaledwie dwa lata temu.
– Pomysł na powstanie grupy teatralnej w Żerocinie zrodził się po obejrzeniu spektaklu „Miłosierdzie”, wystawionego przez parafię w Witorożu w 2023 r. To właśnie Witoroż mnie zainspirował. Pamiętam, że kiedy pojechaliśmy całą rodziną na spektakl, po jego zakończeniu powiedziałam mężowi Arturowi: „My też zrobimy u nas spektakl”. Odpowiedział: „Pomysł super, ale nie znajdziesz ludzi”, ale ja byłam pewna: „Znajdę, Duch Święty nam pomoże”. I tak się stało. Dwa miesiące później razem z księdzem wikariuszem Grzegorzem Górajem wystawiliśmy naszą pierwszą sztukę „Tajemnica Eucharystii w mistycznej wizji Cataliny Rivas” – opowiedziała o początkach działalności teatralnej reżyser i scenarzysta Marlena Michalczuk , mieszkanka Żerocina. Nazwa „Zjednoczeni” to natomiast pomysł autorstwa Krzysztofa Sulowskiego, aktora i zarazem drugiego reżysera, który dokłada własną, istotną cegiełkę w procesie tworzenia scenariuszy i ich realizacji na scenie. – Żyjemy w czasach, gdzie dobro nazywa się złem, a zło dobrem. Poprzez nasze różne spektakle oraz swoją postawą chcemy dać świadectwo żywego Boga.
Kolejnym wielkim wydarzeniem przygotowanym przez grupę było plenerowe „Misterium Męki Pańskiej”, wystawione na terenie Żerocina w 2024 r. we współpracy z ówczesnym wikariuszem drelowskiej parafii ks. Sławomirem Ochnikiem, ponowione również w 2025 r. Rok ten został też poświęcony Rozalii Celakównie. Aktorzy przygotowywali się do spektaklu od drugiej połowy sierpnia, spotykając się na blisko piętnastu próbach, po jednej lub dwóch w tygodniu. Poświęcili swój czas na naukę tekstu oraz wykonanie dekoracji i kostiumów. Łącznie zaangażowało się blisko 20 osób, w tym zdecydowana większość to mieszkańcy Żerocina, choć do grupy dołączył z powodzeniem również mieszkaniec innej gminy i parafii.
– Gdy w listopadzie ubiegłego roku zaproponowałam grupie temat intronizacji Chrystusa Króla i poruszyłam temat Rozalii Celakówny, zapadła cisza i okazało się, że nikt o niej nie słyszał. Utwierdziłam się wtedy w tym, że muszę poruszyć ten temat i przekazać to świadectwo, o które Pan Jezus prosił przez Rozalię. To temat mało znany, dlatego chciałam, żeby ludzie dowiedzieli się jak najwięcej o Rozalii i intronizacji Chrystusa Króla w Polsce i na całym świecie – wyjaśniła powód wyboru tego konkretnego tematu pomysłodawczyni scenariusza, który opracowała na bazie książki „Świętość to miłość. Mała Droga Rozalii Celakówny”.
– Opracowując scenariusz bazowałam na kilku źródłach, ale głównym była właśnie książka o Rozalii Celakównie. Wzorowałam się też na innych spektaklach i sięgnęłam do literatury – zaznaczyła Marlena Michalczuk, dodając, że spektakl ten to chwila na zatrzymanie się, refleksję i zastanowienie nad tym, po co każdy człowiek znalazł się na tym świecie.
Jak przyznała, w realizowanych przez żerocińską grupę przedsięwzięciach scenicznych świetnie sprawdza się stosowana przy każdym formuła niemego aktorstwa wspieranego narracją spoza sceny.
– Każda nasza sztuka jest tak przygotowywana, że narratorzy w tle wypowiadają kwestie, a aktorzy mają wskazane zachowanie ruchu ust. Myślę, że to łatwiejsza forma dla nas, początkujących aktorów. Aktorzy są w tej formie zdecydowanie pewniejsi, dlatego ją obieram i prawdopodobnie kolejny spektakl, jeśli się odbędzie, będzie też właśnie w tej formie – zapowiedziała. Co istotne, do grupy należą zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy, a każdy z nich świetnie radzi sobie na scenie i obecnie trudno już mówić o skrępowaniu czy tremie, co znajduje uznanie u publiczności, która wszystkie występy nagradza długą owacją na stojąco. – Dla mnie najpiękniejsze jest właśnie to, że jesteśmy zwykłymi, prostymi ludźmi. W naszej grupie są emeryci, rolnicy, prości ludzie, dzięki czemu jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Pan Bóg ukochał „prostaczków”, a kiedy patrzę na tych ludzi, gdy z takim zaangażowaniem, z takim zapałem przychodzą na próby i odgrywają swoje role w kolejnych scenach, jest to dla mnie tak piękne, że porywają moje serce.
Reżyser Marlena Michalczuk zdradziła, że już myśli o kolejnym spektaklu.
– Mam pewien pomysł, już układam w myślach obsadę, ale muszę jeszcze przedyskutować tę kwestię z grupą. Natomiast mamy już plany na kolejny rok: w czwartą niedzielę Wielkiego Postu (15 marca 2026 r. godz. 18:00) wystawiamy nasze „Misterium Męki Pańskiej” u nas w Żerocinie, a w piątą (22 marca 2026 r. godz. 18:00) – jedziemy zaprezentować je do Ryk, dokąd zaprosiła nas miejscowa parafia – przybliżyła plany liderka grupy, składając podziękowanie za zaproszenie i okazane aktorom z Żerocina zaufanie. Korzystając z okazji, za pośrednictwem mediów kieruje również wyrazy uznania do wszystkich osób zaangażowanym w wystawiony 9 listopada spektakl, jak również do tych, którzy przyjęli zaproszenie i zasiedli na widowni. – Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli na nasz spektakl, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Dziękuję, że byliście z nami. Serdecznie dziękuję wszystkim aktorom za ogromny trud w przygotowaniu spektaklu, za te godziny spędzone na próbach i oddanie, z jakim zagraliście każdą scenę, za pracę i serce, które włożyliście w każdy szczegół tego spektaklu. W sposób szczególny dziękuję naszym najmłodszym uczestnikom: Mai, Lence, Wiktorowi i Nikodemowi - jesteście wielcy. Dziękuję mojemu mężowi Arturowi - za ten ogromny trud włożony w scenografię, za słowo wsparcia i otuchy oraz radę. Dziękuję Krzysztofowi - za kreatywność, każdą cenną radę, podpowiedź, za przepięknie wykonane Tabernakulum. Paniom Małgorzacie Charewicz, Elżbiecie Panasiuk, Agacie Filipiuk i innym dziękuję za przepiękny wystrój sali. Nie sposób wymienić wszystkich, nie chciałabym też nikogo pominąć, ale nie ma wśród nas osoby, która nie włożyłaby swojego serca w przygotowanie tego spektaklu. Niech Wasi Aniołowie Stróżowie zapiszą w waszych Księgach Życia to piękne dzieło na Chwałę Pana. Składam staropolskie "Bóg zapłać". A zatem, wypełnijmy posłannictwo Służebnicy Bożej Rozalii i czyńmy wszystko, aby dzieło intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Króla Wszechświata, stało się faktem dokonanym w naszej Ojczyźnie, a następnie w całym świecie.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Najczęściej czytane
3
Tragiczny finał podróży. Auto uderzyło w drzewo i stanęło w płomieniach
Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek około godz. 10:00 na drodze między Zahajkami a Żerocinem. Samochód osobowy zjechał z jezdni, uderzył w drzewo, a następnie stanął w ogniu. Kierowcy nie udało się uratować.
1
Dziki spacer przez Międzyrzec. Odyniec miał własny plan na czwartek
Prawdziwy twardziel pojawił się w czwartek, 4 czerwca, na ulicy Warszawskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Młody odyniec ważący około 80 kilogramów urządził sobie spacer przez miasto, a później przez kilka godzin skutecznie opierał się próbom uśpienia i wywiezienia do lasu.
Ostatnio komentowane
2
Czy da się pogodzić wielkopowierzchniową produkcję zwierzęcą z interesem społecznym?
Gmina Międzyrzec Podlaski jest gminą typowo rolniczą, choć w ostatnich latach obserwuje się diametralną zmianą charakteru gospodarstw rolnych, w szczególności ukierunkowanych na hodowlę zwierząt. W wielu miejscowościach zanikły drobne przydomowe hodowle, a ich miejsce zajmują wielkokubaturowe budynki inwentarskie mieszczące liczne stada, głównie drobiu. Dla jednych sposób na biznes lub dostosowanie się do wymogów nowoczesnego rolnictwa, dla innych - uciążliwość i obawa o środowisko naturalne. W latach 2010-2026 na terenie gminy Międzyrzec Podlaski powstało 85 ferm drobiu. Jaki jest ich odbiór społeczny i czy podobne inwestycje postrzegane są tylko negatywnie?
Podobne artykuły:
0
78
Jesteśmy Razem - tacy sami, blisko was...
25 listopada w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób z (Nie)pełnosprawnościami, którym przyświecało hasło "Jesteśmy Razem". Tego dnia publiczność obejrzała kilka wymownych występów, a wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnościami. Miejskie obchody zwieńczył koncert zespołu Adrian Litewka Trio.
0
Rozalia Celakówna po raz drugi na żerocińskiej scenie
Ci, którzy przegapili premierę oraz odczuwający duchowy niedosyt będą mieli okazję obejrzeć wystawiany po raz drugi spektakl "Świętość to miłość", przybliżający postać mistyczki Rozalii Celakówny, apostołki Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
0
131
Twórcy palm i pisanek nagrodzeni w Żerocinie
Podczas "Spotkania z Tradycją Wielkanocną" w Żerocinie został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze palmy i pisanki wykonane przez mieszkańców gminy Drelów. Wydarzeniu towarzyszył szkolny kiermasz, na którym można było zakupić wielkanocne dekoracje, a ze sceny popłynęły dźwięki pieśni wielkopostnych w wykonaniu gminnych zespołów śpiewaczych.
0
52
Aktorzy z Żerocina przybliżyli historię Cataliny Rivas
Aktywne uczestnictwo we mszy świętej to zaangażowanie się całym sercem i zrozumienie tajemnicy, jaka staje się udziałem człowieka. To właśnie przesłanie jest jednym z celów, jakie obrała sobie grupa teatralna z Żerocina, która 18 czerwca zaprezentowała swój premierowy spektakl "Tajemnica Eucharystii w mistycznej wizji Cataliny Rivas". Postać boliwijskiej mistyczki i stygmatyczki, autorki pisanych pod natchnieniem książek zawierających orędzia Jezusa i Maryi, posłużyła aktorom do ukazania wartości, jaką niesie sakrament Eucharystii.