Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
15.3°C
Kontakt
gmina Drelów

Monografia Gminy Drelów

21 sierpnia 2018 21:25 | autor: mc
Zespół redakcyjny Monografii Gminy Drelów (fot. miedzyrzec.info)

Gmina Drelów W połowie tego roku powstała publikacja popularnonaukowa utrwalająca całą dotychczasową wiedzę na temat gminy. "Monografia gminy Drelów" to efekt pracy zespołu pasjonatów, którzy postarali się opisać dzieje Drelowa. Książka dostępna jest m.in. w gminnej bibliotece.

Pomysł powstał po odkryciach, które dokonały się podczas pikniku archeologicznego w Witorożu. Znaleziska, które świadczyły o sensacyjnych faktach m.in. o zamieszkiwaniu ludu Gotów na terenie gminy zainspirowały do tego, żeby sięgnąć głębiej, przyjrzeć się historii bliżej, a przy okazji dokładnie ją opisać.

Wydawcą publikacji jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. Stowarzyszenie przygotowało wniosek na pozyskanie funduszy europejskich na ten cel. Wniosek został złożony z pomocą i za pośrednictwem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania i trafił do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. UM zaopiniował wniosek pozytywnie, dzięki czemu w sumie udało się pozyskać 55 tysięcy zł. co stanowi sto procent wartości projektu. W międzyczasie rozpoczęły się poszukiwania starych map, fotografii, pamiątek lub wspomnień samych mieszkańców Drelowa.

Interdyscyplinarna praca

Pracą nad publikacją zajął się interdyscyplinarny zespół redakcyjny. W jego skład wchodzili specjaliści tacy jak geomorfolog, etnograf, archeolodzy i historycy. Każdy zajął się tematami, że tak się wyrażę"ze swojej działki tematycznej", okresu historycznego – zdradza Michał Olesiejuk, pracownik w Urzędzie Gminy Drelów ds. promocji i informatyki, który pomagał w złożeniu książki w jedną całość.

W wydawnictwie znajdziemy informacje będące zbiorem usystematyzowanych informacji historycznych, przyrodniczo-krajobrazowych oraz kulturowych. Wzbogacona jest znaczną ilością ilustracji, fotografii, map.

Działy tematyczne, jakie pojawią się w publikacji to m.in. środowisko przyrodnicze i jego przemiany. W rozdziale tym opisany zostanie m.in. zarys budowy geologicznej, rysy rzeźby, warunki klimatyczne, stosunki wodne, gleby i roślinność, ewolucja środowiska w pradziejach. Kolejnym punktem są pradzieje gminy z pod tematami m.in. paleolit i mezolit, neolit – wczesna epoka brązu, w czasach kultu ognia i słońca, Celtowie, Germańscy Goci i Wandalowie. Opisany został także okres wczesnego średniowiecza oraz początki kształtowania się wielokulturowości.

320 stron to mało

Podjęta zostałą też próba stworzenia pełnego rysu historycznego terenów zajętych przez obecną gminę od pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do czasów współczesnych. Pokazana została wielokulturowa, wielowyznaniowa (ze szczególnym uwzględnieniem Unitów) pokojowo współistniejąca ze sobą przez setki lat społeczność.
Kolejnym rozdziałem są czasy współczesne, czyli okres od odzyskania niepodległości w 1918 roku do dziś. Do tego powstał obszerny słownik geograficzny zawierający pełną informację historyczną na temat wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy. Opisane zostały też zwyczaje i obyczaje funkcjonujące na terenie gminy. Zebrano informacje na temat strojów, obchodzenia świąt, legend, pieśni.

Jeszcze przed przystąpieniem do prac nad publikacją, w celu pełnego zebrania informacji, wykonane zostały badania powierzchniowo-weryfikacyjne prowadzone metodą AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski) w celu stworzenia mapy osadniczej prezentującej rozwój gminy na przestrzeni dziejów.

- Trzeba jednak powiedzieć, że monografia, żeby nie miało to wartościującego tonu, nie jest kompletna. Wszyscy na pewno mamy świadomość, że nie da się wyczerpać tematu i przelać całej historii i opisać wszystkie dzieje tych ziem na 320 stronach. Mamy nadzieje, że jeszcze uda się podobne inicjatywy podjąć i kto wie może doczekamy się kolejnego wydania tej publikacji. Żeby to niejako "sprowokować" w publikacji dopisaliśmy "Wydanie pierwsze" - wyjaśnia Olesiejuk.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (24 sierpnia 2018 10:41)
    Ok
    Dobry pomysł
    autor: Gosc

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny