Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

MOPS przyjmuje wnioski na dodatek osłonowy

13 stycznia 2022 10:34 | autor: redakcja
Siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim (fot. W. Pepa)

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie socjalne realizowane w 2022 roku, mające na celu ochronę gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Ma stanowić wsparcie najbardziej potrzebujących, w pokryciu części kosztów energii. W Międzyrzecu Podlaskim wnioski o wypłatę dodatku osłonowego mieszkańcy powinni składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

MOPS mieści się przy ul. Józefa Piłsudskiego 6. Można tam uzyskać szczegółowe informacje na temat dodatku osłonowego. Pracownicy MOPS dyżurują pod numerami telefonów: (83) 371 78 03, (83) 371 54 27, (83) 371 54 32.

Dla kogo dodatek osłonowy 2022?

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1), która weszła w życie 04.01.2022 r., świadczenie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu, w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie przekracza kwoty 2100 zł oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje jedno świadczenie dla całej rodziny.

Dodatek osłonowy zostanie przyznany również osobie/rodzinie, gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu przekracza powyższe kwoty. Otrzyma różnicę między kwotą dodatku osłonowego, a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód na zasadzie „złotówka za złotówkę”. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, świadczenie to nie przysługuje.

Terminy składania wniosków i wysokość dodatku

Wnioski należy składać w terminie do 31 października 2022 roku. Wnioskodawcy, którzy złożą wniosek do końca stycznia, otrzymają świadczenie w dwóch ratach. Pierwsza część zostanie wypłacona w terminie do 31 marca 2022 roku, druga w terminie do 2 grudnia 2022 roku. Pozostali, którzy złożą wniosek w terminie od 01 lutego do 31 października, cały dodatek otrzymają w jednej kwocie.

Wysokość dodatku wygląda następująco:

- 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
- 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych,
- 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych,
- 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6 Osobowych.

Ważne!!!

W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, świadczenie jest podwyższone i dopłata wynosi:

- 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
- 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych,
- 1062,50 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych,
- 1437,50 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6 osobowych.

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku ma obowiązek zgłosić źródła ogrzewania i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację można złożyć metodą tradycyjną w urzędzie lub wysłać pocztą a także online.

Właściciele domów użytkowanych już przed 1 lipca 2021 r. mają 12 miesięcy na zgłoszenie źródła ciepła (wysłania deklaracji do CEEB). W przypadku domów oddawanych do użytkowania po tej dacie właściciele mają obowiązek zgłoszenia pieca lub kotła w ciągu 14 dni od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku. Jeśli ktoś nie zgłosi urządzenia, którym ogrzewa swój dom, do ewidencji może otrzymać karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

Informacja o przyznaniu świadczenia

Przyznanie  dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego będzie przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej. Odmowa przyznania dodatku osłonowego, uchylenie lub zmiana prawa do tego dodatku oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego dodatku osłonowego wymagają wydania decyzji.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy ?

Wnioski będzie można składać:

- elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP,
- tradycyjnie (papierowo) w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Józefa Piłsudskiego 6 w Międzyrzecu Podlaskim, od stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r.

MOPS mieści się przy ul. Józefa Piłsudskiego 6. Można tam uzyskać szczegółowe informacje na temat dodatku osłonowego. Pracownicy MOPS dyżurują pod numerami telefonów: (83) 371 78 03, (83) 371 54 27, (83) 371 54 32.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (14 stycznia 2022 18:39)
  No durne wy. Dalej rzucać robotę. Będziecie dobrze żyć z socjalu. Będziesz jeden z drugim leżał na tapczanie i bił się z radości piętami w pośladki. Nikt ci nic wtedy nie zabierze. Nie będziesz nikomu nic oddawał. Będziesz tylko dostawał. I co? Nie ma chętnych? Dziwne.
  autor: gość

  (13 stycznia 2022 21:07)
  Tak wygląda państwo PiS ,nic nie rób drap się w dude ,i tak dostaniesz kasę która zabiorą tym co pracuja
  autor: gość

  (13 stycznia 2022 18:45)
  Cholera i na co było mnie pracować ehh Tak kasę darmo dają
  autor: gość

  (13 stycznia 2022 16:57)
  kolejne pieniądze dla nierobów, jak rzuciłbym prace to też miałbym niski dochód żeby brać z mops-u ,
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny