YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Nagrodzeni w konkursie o Żołnierzach Wyklętych

3 marca 2013 15:01:04 | autor: mw
Uczniowie LO im. Sikorskiego przygotowali prezentacje o „Płomieniu” i „Ince”, żołnierzach niepodległościowej konspiracji. Ich prace zostały nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez Fundację Kocham Podlasie.

Nagrodzeni licealiści z Międzyrzeca w towarzystwie opiekunki Marty Sawczuk oraz historyka IPN Mariusza Bechty.

Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się 1 marca w Muzeum Południowego Podlasia, w Białej Podlaskiej. Termin nieprzypadkowy, bo przecież jest to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorzy konkursu z fundacji Kocham Podlasie, założonej przez senatora Grzegorza Biereckiego, pisali: „Mamy nadzieję, że udział w naszym konkursie skłoni młodzież do refleksji nad kwestią patriotyzmu. W wynikach badań socjologicznych pojawia się teza, że młodzież cierpi na brak autorytetów. Wynika to z faktu, że nikt młodym ludziom tych autorytetów nie pokazuje a one istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Mamy tu na myśli „Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo często byli to młodzi chłopcy, których patriotyzm i oddanie dla ojczyzny niejednokrotnie za cenę własnego życia jest wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń”.

Patronat na konkursem skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych objęli senator Bierecki, Instytut Pamięci Narodowej, stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przewodniczącym jury był prof. Jan Żaryn.

Główna nagroda w konkursie – tygodniowy pobyt nad morzem, we Władysławowie – przypadła Ewie Zbaradzkiej z I LO w Radzyniu Podlaskim.

Wśród nagrodzonych znalazło się także czworo uczniów międzyrzeckiego LO im. Wł. Sikorskiego. Justyna Brodowska i Magdalena Jędruchniewicz przygotowały prezentację na temat Danuty Siedzikównej „Inki”, legendarnej sanitariuszki zamordowanej przez bandytów z Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku.

Kacper Osak i Mateusz Szmulik przybliżyli postać Jana Grudzińskiego, pseudonim „Płomień” z Kąkolewnicy. Ten „zwykły chłopak z podwórka” – jak podkreślono w prezentacji – po kampanii wrześniowej trafił do lasu. Służył w oddziale AK mjr Konstantego Witkowskiego „Müllera”. Gdy zakończyła się niemiecka okupacja, a armia czerwona wkroczyła do Polski, „Płomień” nie złożył broni. W 1945 roku został dowódcą plutonu, który działał m.in. na terenie Berezy, Szóstki, Wygnanki, Grabowca, Worsów, Drelowa, Zahajek, Przychodziska i Łózek. W sidła UB wpadł 7 lipca 1947 roku. Przez blisko rok był więziony i torturowany. 7 czerwca 1948 roku został rozstrzelany na Zamku w Lublinie.

Udział Kacpra i Mateusza w konkursie nie jest przypadkowy. Tych młodych licealistów można spotkać na uroczystościach patriotycznych. Obaj należą do pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Są zafascynowani historią Żołnierzy Wyklętych. - Interesuje nas historia, chcemy kultywować tradycje związane z Żołnierzami Wyklętymi, to dla nas bohaterowie – podkreśla Kacper Osak.

Warto dodać, że szkoły, których uczniowie wzięli udział w konkursie, otrzymały mapy historyczne.

Lista narodzonych w konkursie:

Ewa Zbaradzka - I LO Radzyń Podlaski (główna nagroda)

Robert Tyborowski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie

Zuzanna Roguska i Karol Butrym - LO Terespol

Daniel Białek, Hubert Ciepielewski, Patryk Grudzień, Damian Jelonek, Adrianna Kopania, Bernard Kuta, Andżelika Tokarzewska, Justyna Welk – Katolickie LO Biała Podlaska

Agata Popławska - IV LO Biała Podlaska oraz Adrian Kondratiuk - Zespół Szkół w Janowie Podlaskim

Justyna Brodowska i Magdalena Jędruchniewicz - LO Międzyrzec

Kacper Osak i Mateusz Szmulik - LO Międzyrzec

Martyna Jakubiuk i Klaudia Skurska – LO Wisznice

Paulina Tryc – LO Wisznice

Wioletta Dąbrowska i Monika Zamyłko – LO Wisznice

Sylwia Gadomska - Technikum ZDZ Biała Podlaska

Piotr Borysewicz - Zasadnicza Szkoła Zawodowa ZDZ Biała Podlaska

Adrian Haleniuk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Parczew

Kamil Stefanowicz - Zespół Szkół Zawodowych Biała Podlaska

REKLAMA
reklama


Licealiści z Międzyrzeca nagrodzeni w konkursie "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (4 marca 2013 17:56:58) Gratuluję:-) miło czytać o sukcesach naszej młodzieży, oby tak dalej!:) autor: gość
    (3 marca 2013 15:20:33) Brawo!!! autor: gość
    logo male