YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Najnowocześniejsza baza dydaktyczno-techniczna w regionie

4 czerwca 2021 13:58:15 | autor: Tekst sponsorowany
Wybór dobrego zawodu to niezwykle ważna decyzja, z którą obecnie musi zmierzyć się młodzież. Jest to w dużej mierze wybór, który ma znaczący wpływ na ich przyszłość. Szkoła kształcąca w określonych zawodach daje możliwość zdobycia nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również właściwie przygotowuje do wykonywania określonych zadań. Na potrzeby lokalnego rynku pracy odpowiada Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej.

ZSCKR w Leśnej Podlaskiej kształci młodzież w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu. Prowadzi również nabór do branżowej szkoły pierwszego stopnia w zawodzie rolnik oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Natomiast osoby dorosłe mogą kontynuować naukę w systemie zaocznym na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zawodzie rolnik.

Szkoła na miarę XXI wieku

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej jest szkołą wyposażoną w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia efektywnego kształcenia zawodowego na wysokim poziomie.

"Szkoła idzie z duchem czasu, z osiągnięciami techniki i nauki, po to, żeby młodzież, która zadeklarowała naukę w tej placówce, została dobrze przygotowana do dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Poprawa warunków nauki i pracy poprzez unowocześnienie bazy dydaktyczno-technicznej oraz zaplecza socjalnego szkoły, wynika w dużej mierze ze zmiany organu prowadzącego szkołę" - informuje ZSCKR w Leśnej Podlaskiej.

Od 2007 roku organem prowadzącym placówkę z Leśnej Podlaskiej jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otworzyło to przed szkołą zupełnie nowe możliwości dofinansowania, korzystania z projektów unijnych, co mocno wpłynęło na podniesienie jakości kształcenia oraz atrakcyjności szkoły. Baza dydaktyczna na bieżąco jest doposażana i modernizowana. Uczniowie odbywają zajęcia szkolne w pełni wyposażonych pracowniach przedmiotowych, mają do dyspozycji laboratoria: biologiczno-chemiczne, weterynaryjne i językowe, hale maszyn oraz warsztaty do kształcenia w poszczególnych zawodach.

Ponadto szkoła posiada własny plac manewrowy i pojazdy do nauki jazdy kategorii T i B. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej  dysponuje 40 hektarami gruntów ornych oraz nowoczesnym parkiem maszynowym, co daje możliwość prowadzenia produkcji roślinnej z zastosowaniem najnowszych technologii. Uczniowie i nauczyciele zakładają i prowadzą tematyczne poletka doświadczalne, które stanowią źródło informacji zarówno dla uczniów jak i okolicznych rolników.

"Szkolne gospodarstwo rolne jest gospodarstwem wzorcowym, jest także miejscem nauki pracy maszynami dla uczniów. Uczniowie podczas realizacji zajęć praktycznych i praktyki zawodowej poznają tajniki poszczególnych zawodów, przyswajają specjalistyczne umiejętności zawodowe, mają możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia i lepszego przygotowania do wejścia na lokalny rynek pracy" - dodaje placówka. "Dużą rolę w tym zakresie odgrywają przedsiębiorcy, właściciele specjalistycznych gospodarstw rolnych czy lekarze weterynarii, którzy przyjmują uczniów w swoich firmach, gospodarstwach i gabinetach na zajęcia praktyczne i staże zawodowe, odpowiadają na pytania oraz pozwalają wykonać określone czynności z wykorzystaniem sprzętu najwyższej klasy."

Dzięki licznym kursom zdobędziesz dodatkowe uprawnienia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkoła w Leśnej Podlaskiej każdego roku przygotowuje ofertę kursów i szkoleń nadających dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia. W leśniańskiej szkole uczniowie mogą zdobyć uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin, operatora kombajnu zbożowego, czy operatora wózków widłowo-jezdniowych.

Ponadto szkoła daje możliwość ukończenia kursu barmańskiego i carvingowego oraz w zakresie profilaktyki weterynaryjnej. W najbliższym czasie uczniowie będą mogli ukończyć kurs obsługi dronów oraz drukarki 3D.

Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów oraz kadry kształcenia zawodowego

Niekwestionowaną mocną stroną szkoły, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży, jest organizacja staży i praktyk zawodowych realizowanych przez uczniów za granicą, głównie na Węgrzech i w Grecji, a od 2020 roku również we Włoszech, w ramach projektów programu Erasmus+, finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Wyjazdy na staże zawodowe mają istotne znaczenie dla ugruntowania i wykorzystania teoretycznej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności uczniów z zakresu kształcenia zawodowego. Od 2010 roku prowadzona jest także współpraca dydaktyczno-kulturalna ze szkołami zawodowymi na Białorusi.

Współpraca z instytucjami, uczelniami i gospodarstwami specjalistycznymi

Na lokalnym rynku szkoła w Leśnej Podlaskiej może poszczycić się bardzo dobrą współpracą z instytutami badawczymi, uczelniami wyższymi, przedsiębiorcami, rolnikami i instytucjami działającymi na rzecz wsi i rolnictwa, co jest niezwykle istotnym elementem w kształceniu zawodowym. Jest szkołą otwartą, która organizuje szkolenia, warsztaty, konferencje, zaprasza do siebie ciekawych ludzi, żeby opowiadali o swojej pracy, o kierunkach dalszego kształcenia, o pracy na własny rachunek, czy prowadzeniu własnych przedsiębiorstw.

Skorzystaj z doskonałej oferty kształcenia

ZSCKR w Leśnej Podlaskiej swoją ofertę edukacyjną kieruje do młodych osób zarówno z miast jak i wsi. Uczniowie podejmujący kształcenie w tej placówce mogą korzystać z internatu znajdującego się na terenie szkoły. Budynek internatu został odremontowany, wraz z jego termomodernizacją. Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji pokoje o wysokim standardzie, maksymalnie trzyosobowe, sale telewizyjne, stołówkę, salę fitness i siłownię, pokoje socjalne z lodówką, czajnikiem i kuchenką mikrofalową. Opłata za internat pobierana jest tylko za wyżywienie, pozostałe koszty pokrywa szkoła.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male