YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Najpiękniejsze pisanki i palmy gminy Drelów

15 kwietnia 2019 10:02:24 | autor: Anna Ostapiuk
Po raz dziewiąty w Żerocinie społeczność gminną połączyło wspólne celebrowanie tradycji wielkanocnej. Wybrano najpiękniejsze pisanki i palmy, wybrzmiały także znane i nieznane szerszej publiczności pieśni wielkopostne.

Niedziela Palmowa w Żerocinie - 2019 (fot. www.fotomj.pl)

W Niedzielę Palmową, tuż po mszy świętej w kaplicy w Żerocinie, w trakcie której dokonano poświęcenia palm, barwny korowód przemaszerował do pobliskiego Domu Ludowego. Goście z obszaru gminy Drelów: członkowie kół gospodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie szkół oraz zainteresowani mieszkańcy, zgromadzili się licznie na zaproszenie gospodarza uroczystości KGW z Żerocina oraz współorganizatorów GCK i SKAGD w Drelowie.

Salę wypełniły okazałe palmy wielkanocne i pisanki wykonane przeróżnymi technikami zdobniczymi. Własnoręcznie wykonane prace zgłoszono do konkursów wielkanocnych, nad których prawidłowym przebiegiem i rozstrzygnięciem czuwała komisja w składzie: Aleksandra Czapska – kustosz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Beata Korolczuk – pracownik GBP w Drelowie, filia w Żerocinie i Małgorzata Grudzińska – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Szóstce.

Decyzją jury nagrody przyznano:
W konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną w kat. grupowej:
I miejsce: KGW z Szóstki
II miejsce: KGW z Żerocina
III miejsce: KGW z Wors

W konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną w kategorii indywidualnej:
I miejsce: Anna Ostapiuk
II miejsce: Elżbieta Panasiuk
III miejsce: Andżelika Kot

W konkursie na najpiękniejsze jajo wielkanocne w kat: dzieci i młodzież:
I miejsce: Natalia Nekreś
II miejsce: Kinga Szczęśniak
III miejsce: Weronika Jaszczuk
Wyróżnienie: Kamil Hornowski

W konkursie na najpiękniejsze jajo wielkanocne w kat. dorośli:
I miejsce: Elżbieta Panasiuk
II miejsce: Anna Wróbel
III miejsce: Anna Ostapiuk
Wyróżnienie: Marianna Kalinka i Henryka Polikarczuk

Podczas trwania Przeglądu Pieśni Wielkopostnej goście wysłuchali licznych pieśni wykonanych przez Zespoły Śpiewacze z Żerocina, Szóstki, Kwasówki, „Kalina” z Łózek, „Worsianki” z Wors, „Czerwone Korale” z Zahajek i „Bagnoszki” z Drelowa. Według zapewnień włodarza gminy Drelów, wójta Piotra Kazimierskiego, w przyszłym roku jubileuszowe dziesiąte obchody Niedzieli Palmowej odbędą się w zmodernizowanym domu ludowym w Żerocinie, w nowej sali, z nowymi możliwościami powierzchniowymi i akustycznymi.

Pasjonaci ozdób świątecznych mogli zakupić prace wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żerocinie, którzy przygotowali Kiermasz Wielkanocny. Nie zabrakło również podziękowań sponsorom, których hojne dary i zaangażowanie przyczyniły się do podniesienia rangi uroczystości: żerocińskim przedsiębiorcom - Teresie Popijantus, Marii i Markowi Kulik, Teresie i Jerzemu Matysiak, Emilii i Tomaszowi Kościuczyk z Łózek oraz Wiesławowi Kozaczukowi, prezesowi Banku Spółdzielczego.


 

REKLAMA
reklama


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male